Mimo że samo narzekanie w umiarkowanym stopniu jest czymś zdrowym, bo pozwala nam uwolnić nazbierany stres, tak duże ilości narzekania oraz słuchanie tego przez inne osoby jest bardzo szkodliwe dla naszego mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda wyjaśniają, jak czyjeś narzekanie źle wpływa na nasze zdrowie.

Narzekanie jest zaraźliwe

Słuchanie czyjegoś narzekania jest tak samo zaraźliwe, jak śmiech. Człowiek ma zdolność do dopasowywania nastroju do drugiego człowieka, a więc jeśli ktoś w naszej obecności jest zestresowany i narzeka, to po chwili takie samo nastawienie zaczyna pojawiać się w nas samych i sami zaczynamy narzekać na różne sprawy.

 

Niemniej jednak taka lustrzana reakcja nie jest jedyną rzeczą, która zachodzi w naszym organizmie. Według naukowców nasz mózg postrzega narzekanie jako zagrożenie. W przypadku jednak realnego zagrożenia wytwarzany jest w organizmie kortyzol, który odpowiada za reakcję – atak lub ucieczka. W takiej sytuacji dochodzi zatem do działania, co uwalnia z naszego organizmu hormon.

 

W przypadku narzekania takie zagrożenie jednak nie istnieje, a więc nie podejmujemy się żadnej reakcji, co powoduje, że hormon nie ma gdzie ujść. To z kolei powoduje inne reakcje w naszym mózgu. Przede wszystkim narażona jest kora przedczołowa, za pomocą której podejmujemy decyzje oraz kontrolujemy swoje emocje. Inną narażoną na reakcję częścią jest hipokamp, który odpowiada przede wszystkim za pamięć nie tylko samych zdarzeń, ale również przestrzeni (droga do szkoły, pracy, sklepu itp.) oraz umiejętność uczenia się.

 

Jak reagować na narzekanie?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, kontrolowane narzekanie jest czymś zdrowym. W momencie stresu to właśnie dzięki narzekaniu potrafimy poradzić sobie z problemem. Zagrożenie stanowi systematyczne narzekanie na cały świat bez konkretnego powodu. Takie nastawienie jest bardzo toksyczne i szkodzi osobie narzekającej oraz tej, która tego słucha.

 

Jeśli jednak nie masz możliwości unikania takiego narzekania, to postaraj się to sobie zrekompensować poprzez wprowadzenie równowagi. Po wysłuchaniu narzekania wyznacz sobie rzeczy, za które odczuwasz dużą wdzięczność i które wywołują poczucie szczęścia.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img