Autentyczność – 6 powodów, dla których jest ważna w relacji

Ciężko jest mówić o autentyczności, kiedy z każdej strony jesteśmy narażeni na wpływy otoczenia, mediów i standardów. Cecha ta jest jednak bardzo ważna przy nawiązywaniu relacji, szczególnie jeśli poszukujemy czegoś romantycznego. Ważne jest zatem, aby dbać o jej obecność i nie pozwolić na to, aby otoczenie nam ją odebrało. Dlaczego autentyczność jest tak istotna w relacji?

Stajesz się inspiracją

Wiele ludzi gubi się w obecnym świecie. Zaczynamy wątpić w to, kim tak naprawdę powinniśmy i chcemy być. Podążamy za innymi, przez co tracimy swoją prawdziwość. Kiedy jednak jesteśmy autentyczni, dajemy dobry przykład do naśladowania dla innych. Stajemy się dla nich inspiracją do tego, aby również pozostać sobą lub ponownie siebie odnaleźć.

 

Nie zmuszasz się do aktywności

W relacji obie ze stron posiadają swoje własne zainteresowania oraz hobby, którymi chcą się podzielić. Jest to gest, który zaprasza drugą osobę do zapoznania się z życiem partnera. Nieraz pojawia się ciekawość i próbujemy aktywności, które sprawiają radość partnerowi. Autentyczność natomiast pozwala nam zrezygnować z tego, jeśli czujemy, że to nie jest coś dla nas. Nie zmuszamy się do codziennego biegania, systematycznych wspinaczek górskich lub gier komputerowych. Dzięki temu rozumiemy też, kiedy nasz partner nie jest zainteresowany naszymi aktywnościami, przez co wzajemnie szanujecie swoją strefę komfortu.

 

Nie patrzysz się w przeszłość

Bycie sobą oznacza akceptowanie i pogodzenie się z tym, co było w przeszłości. Nie wracasz tam myślami i nie rozgrzebujesz starych ran. Ze wszystkich swoich doświadczeń wyciągasz wnioski i wykorzystujesz je, patrząc w przyszłość. To samo tyczy się byłych znajomości. Nie dajesz kredytu zaufania tym, którzy niegdyś cię zranili, ale jednocześnie nie żywisz do nich żalu. Zwyczajnie nie chcesz ich ponownie w swoim życiu i jesteś w tym szczery.

 

Nie tracisz czasu na ludzi, którzy nie są stworzeni dla ciebie

Autentyczność sprawia, że doskonale wiesz, co oczekujesz od życia i drugiego człowieka. Dzięki temu nie marnujesz czasu na osoby, które nie są stworzone dla ciebie. Potrafisz być osobą asertywną, a więc wiesz, jak i kiedy powiedzieć „nie”. Jak zostało już wspomniane, masz świadomość tego, kogo szukasz w swoim życiu, a więc wolisz więcej czasu poświęcić tej osobie, która najbardziej tobie odpowiada.

 

Potrafisz się komunikować

Brak autentyczności sprawia, że nie zawsze mówimy to, co nam leży na sercu. Wolimy dusić w sobie cierpienie lub wątpliwości, aby tylko nie zranić drugiej osoby. Preferujemy unikać pewnych rozmów lub samego partnera, aby nie musieć powiedzieć to, co ciągle trzymamy w myślach. Dzięki autentyczności takie problemy przestają istnieć. Potrafimy się komunikować i rozmawiać o tym, co nas męczy. Przez to okazujemy swój szacunek do drugiej osoby i przestajemy oszukiwać siebie oraz partnera.

 

Autentyczność jako fundament

Autentyczność oznacza szczerość, szacunek, zaufanie i miłość do siebie oraz partnera. Ta cecha jest skupiskiem tego, co łączy dwójkę osób w związek i pozwala im pozostać razem na lata. Staje się fundamentem dla relacji, która jest wsparciem dla obu stron. Staje się też również przykładem i dowodem dla tych, którzy nie wierzą, że długa relacja pełna czułości, szacunku i podziwu jest możliwa i istnieje.

Udostępnij: