Wrogowie – jak korzystać z ich obecności?

Uczymy się unikać negatywne osoby w naszym życiu i z chęcią odcinamy od siebie wrogów. Okazuje się jednak, że we wszystkim można znaleźć korzyści, nawet w swoich wrogach. Źródło leży w sposobie, w jaki patrzymy na całą sytuację. Poznaj zatem powody, dla których warto mieć przy sobie wrogów.

Ich słowa czasem są prawdą

Wrogowie bardzo często wypowiadają się na nasz temat źle i widzą same negatywy oraz uwielbiają wyolbrzymiać lub kłamać na nasz temat. Nie mamy w zwyczaju skupiać na tym swojej uwagi, ale mimo wszystko czasami warto. Osoby, które życzą nam jak najlepiej, nie zawsze są z nami szczere pod względem naszej osobowości lub zachowania. Przymykają oko na rzeczy, które w rzeczywistości mogą być szkodliwe. Wrogowie natomiast nie mają z tym problemu, a więc czasami ich słowa, choć bolesne, mogą mieć w sobie nieco prawdy.

 

Zaczniesz cenić bliskich

Posiadanie wroga uczy nas, jak łatwo można żywić złość do drugiego człowieka. Uświadamia nas, że nienawiść, jak i miłość, potrafią być silnymi emocjami, a więc uczymy się doceniać przyjaciół, którzy szczerze nas kochają. Cieszymy się, że mamy przy sobie kogoś, kto nas wspiera i ceni.

 

Uczysz się kontroli

Wrogowie lubią testować naszą cierpliwość i nieustannie ciągną za nasze emocje, aby wywołać w nas gniew i złość. Takie zachowanie uczy nas jednak kontroli nad własnymi emocjami, a w szczególności tymi negatywnymi. Taką umiejętność natomiast możemy wykorzystać w wielu innych życiowych sytuacjach.

 

Uczysz się różnych warunków

Zdarza się, że nie jesteśmy w stanie unikać swojego wroga. Może być on na przykład naszym współpracownikiem. Taka jednak sytuacja uczy nas dostosowania się do niekomfortowych warunków i ćwiczymy współpracowanie z ludźmi, do których nie żywimy pozytywnych emocji.

 

Chcesz stać się lepszym

Posiadanie wroga sprawia, że chcemy udowodnić mu, jak bardzo się myli. Doprowadza to do zdrowej rywalizacji i rozwijamy swoje umiejętności, aby stać się lepszym. Dzięki temu osiągamy swoje cele, jednocześnie udowadniając mylność negatywnych słów naszego wroga. Ważne jest jednak, aby utrzymać zdrową rywalizację, której celem jest samorozwój, a nie stawianie przeszkód wrogowi.

Udostępnij: