Z pewnością każdy usłyszał kiedyś, że niektórzy ludzie uwielbiają prezentować się jako ofiary. Uważają, że są wiecznie poszkodowani, nielubiani i całe życie toczy się przeciwko nim. Osoby z kompleksem męczennika mogą przypominać ten typ i posiadają pewne wspólne elementy, ale w rzeczywistości jest on jeszcze bardziej ukryty. Po czym zatem poznać, że ktoś posiada kompleks męczennika?

Kompleks męczennika – kim jest taka osoba?

Osoba z kompleksem męczennika to typ człowieka, który za wszelką cenę stawia potrzeby innych na pierwszym miejscu, przez co celowo zaniedbuje swoje własne, aby móc cierpieć. Takie zachowanie ma na celu jedynie zaspokojenie pewnych potrzeb psychologicznych, które oczekują ból za dobre. Co to oznacza? Osoba z kompleksem męczennika będzie ignorowała siebie samego (ból) w imię potrzeb innych (dobro).

 

Dlaczego tak się jednak dzieje? Dla takich osób świadomość, że mogli skupić się na innych, a ich działanie było pomocne, silnie działa na ich poczucie własnej wartości. Takim zachowaniem starają się zatem poprawić samoocenę oraz pewność siebie.

 

Cechy osoby z kompleksem męczennika

 

Brak asertywności

Takie osoby w ogóle nie posiadają doświadczenia w odmawianiu. Zgodzą się na pomoc nawet w sytuacjach, w których wiedzą, że mogą sobie nie poradzić. Nie potrafią jednak powiedzieć stanowcze „nie”, bo oznaczałoby to brak podziwu i wdzięczności.

 

Wyolbrzymianie

Takie zachowanie przejawia się w kontekście swojego cierpienia, ale również wdzięczności ze strony drugiej osoby. Kompleks męczennika sprawia, że takie osoby starają się czuć jak najgorzej, a dodatkowo na siłę starają się przekonać innych, że ktoś nie był wystarczająco wdzięczny.

 

Brak radzenia sobie z własnymi problemami

Osoby te są mistrzami w rozwiązywaniu problemów innych, ale w żaden sposób nie potrafią poradzić sobie z własnymi. Z drugiej strony praca nad własnymi problemami nie jest dla nich opłacalna, bo nie otrzymają pochwały i uznania. Bardzo często doprowadza to do pogorszenia różnych relacji w ich życiu.

 

Manipulacja

Takie osoby również potrafią bardzo dobrze manipulować w wielu kwestiach. Jeśli zależy im, aby pokazać się w dobrym i niewinnym świetle, to przedstawią sytuację w taki sposób, że to druga osoba będzie „tą złą”. Często też sami doprowadzają do problemów innych osób, aby następnie móc je naprawić i uchodzić za zbawiciela.

 

Niskie poczucie własnej wartości

Te osoby swoje poczucie własnej wartości i pewność siebie posiadają na bardzo niskim poziomie. Nie potrafią uwierzyć we własne możliwości, dlatego nieustannie szukają dowartościowania w słowach innych.

 

Jak dbać o relację z taką osobą?

 

Sytuacje są różne, a więc nie zawsze mamy możliwość na zerwanie kontaktu. Czasami zwyczajnie nie chcemy, bo dana osoba tak naprawdę posiada dobre serce i miło spędza nam się z nią czas. W takich sytuacjach ważne jest jednak, aby wiedzieć, jak się zachowywać, aby dodatkowo nie karmić kompleksu męczennika.

 

Przede wszystkim nie można prosić jej o pomoc ani przyjmować ofert zawierających pomocną dłoń. Akceptując takie propozycje, dajemy możliwość do działania, przez co osoba z kompleksem męczennika nadal będzie tkwiła w tym stanie.

 

Drugą kwestią jest wiedza na temat tego, kiedy rozmawiać z taką osobą. Ważne jest, aby nie zamykać się na rozmowę i starać się wyjaśniać pewne kwestie. Należy jednak unikać rozmów, które dotyczą cierpienia, żalu i bólu takiej osoby (oczywiście nie w sytuacji, kiedy faktycznie wydarzyło się coś ciężkiego).

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img