Istnieje błędne przekonanie, że proszenie o pomoc to oznaka słabości oraz sygnał, że faktycznie nie potrafimy sobie z czymś poradzić. Dla wielu ludzi jest to powód, przez który decydują się na samotne zmaganie z problemem. Ostatecznie jednak będą wiedzieli, kiedy i do kogo zwrócić się o pomocną dłoń. Istnieją jednak osoby, które bez względu na powagę problemu, nigdy nie poproszą o pomoc. Jakie są tego powody?

Oczekiwania

Niektóre osoby potrafią prosić o pomoc, ale wychodzą z założenia, że to inni powinni ją zaproponować. Będą tkwić w problemach, dopóki sami ich nie rozwiążą lub ktoś nie zaoferuje pomocy. Oczekują od swojego otoczenia spostrzegawczości i wykonania pierwszego kroku. Wtedy chętnie posłużą się czyjąś pomocą.

 

Odmowa

Innym powodem, dla którego niektóre osoby nie potrafią zapytać o pomoc, jest lęk przed odmową. Obawiają się, że dana osoba odpowie negatywnie, a wtedy będą musieli zmierzyć się z odrzuceniem oraz „poniżeniem”, jako że takie osoby uważają odmowę za porażkę.

 

Zakłopotanie

Dla wielu ludzi poproszenie o pomoc jest silnie powiązane z wyrzutami sumienia. Osoby te żyją w przekonaniu, że odbierają komuś czas i dodają zakłopotania. Dlatego też odbierają sobie możliwość poproszenia o pomoc i znalezienie rozwiązania.

 

Ambicje

Oczywiście nie ma nic złego w posiadaniu ambicji i samodzielnym rozwiązywaniu problemów. Sprawia to jednak, że na siłę i obsesyjnie szukamy wyjścia. Problem pojawia się w momencie, kiedy za wszelką cenę staramy się dojść do celu, a kiedy to się nie uda. Powoduje to, że obwiniamy wszystkich dookoła, zamiast wziąć odpowiedzialność za własne działanie.

 

Poczucie własnej wartości

Osoby z niskim poczuciem własnej wartości nie potrafią uznać tego, że potrzebują i należy im się pomoc. Są przekonane, że nie zasługują na czyjąś pomocną dłoń, a więc decydują się nic nie mówić. Ich niska samoocena nie pozwala na prawidłowe zaakceptowanie sytuacji.

 

Przeszłość

Doświadczenia z przeszłości również mogą mieć wpływ na to, czy dana osoba potrafi poprosić o pomoc. Jeśli przez całe życie samodzielnie musiała się borykać z problemami, a każda próba kończyła się odrzuceniem, to naturalnie przestanie pytać o pomoc.

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img