Każdy z nas doświadczył tego uczucia. Zostaliśmy wpędzeni w poczucie winy i wstyd, czy to uzasadniony lub nie. Wspominając te sytuacje, dostrzegamy, że wiele z nich tak naprawdę teraz są bez znaczenia, ale niektóre z nich odczuwamy do dzisiaj. Aby jednak poradzić sobie z poczuciem winy, musimy zrozumieć, jak wpływa na nasze życie.

Niechciane decyzje

Poczucie winy popycha nas do decyzji, których w normalnych warunkach byśmy nie podjęli. Zgadzamy się na rzeczy, aby spłacić swój wewnętrzny dług za to, co wydarzyło się w przeszłości. Na przykład z poczucia winy zgadzamy się na związek, którego tak naprawdę nie chcemy.

 

Odwrotną sytuacją jest zerwanie relacji z drugą osobą. Poczucie winy sprawia, że obawiamy się ponownego popełnienia błędu i wmawiamy sobie, że taka decyzja jest najlepsza i w ten sposób chronimy daną osobę przed zranieniem.

 

W rzeczywistości jednak takimi działaniami bierzemy na siebie również odpowiedzialność za uczucia innych. Przerzucamy na nich swoje własny obawy, co jest nazywane projekcją.

 

Problemy z komunikacją

Wydarzenia z przeszłości, które wywołują poczucie winy, sprawiają, że nie potrafimy całkowicie otworzyć się na rozmowę z drugą osobą. Poczucie winy odbiera nam pewność siebie i wolimy unikać tego tematu oraz bardziej skupiamy się na drugiej osobie, aby nie musieć mówić o sobie.

 

Ograniczenia

Poczucie winy sprawia, że zaczynamy ograniczać się w pewnych kwestiach. Wspomnienia z przeszłości rodzą w nas przekonanie, że ponownie popełnimy ten sam błąd, co wywoła jeszcze większe poczucie winy. Sprawia to, że pozbywamy się szansy na rozwój i lekcję.

 

Zmień poczucie winy w siłę

Wszystko, co towarzyszy nam w życiu, może być przez nas zarządzane w korzystny sposób. W przypadku poczucia winy należy stwierdzić, co jest powodem tego stanu i jakie źródło sprawia, że faktycznie odczuwamy poczucie winy. Jakie nasze przekonania sprawiły, że dane wydarzenie wywołało w nas takie emocje? Określenie tych elementów pozwoli nam znaleźć kompromis, który zwalczy poczucie winy.

 

Innym typem poczucia winy są sytuacje, w których nie zawiniliśmy, a za to inni starają się wprowadzić nas w ten stan. To zachowanie jest toksyczne, a więc należy postawić jasną granicę. Nie bój się sprzeciwić osobie, która za wszelką cenę stara się zrzucić na ciebie odpowiedzialność za błąd, który nie należy do ciebie. Poznaj swoją wartość i nie bój się jej okazywać.

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img