Często boimy się krytyki, odrzucenia i braku akceptacji. Łatwiej nam dostosować się do innych, niż pokazać prawdziwą twarz. Jak się okazuje, udawanie kogoś innego może zaszkodzić naszemu zdrowiu psychicznemu. Dowiedz się, dlaczego zawsze warto być sobą!

Wiele osób to robi!


Ile razy zdarzyło Ci się udawać, że podobają Ci się rzeczy, których tak naprawdę nie lubisz? Robiłeś coś, na co nie masz ochoty, by zaimponować innym? Koloryzowałeś rzeczywistość, naginałeś fakty lub ukrywałeś swoje prawdziwe uczucia i emocje? A może zmieniałeś się dla kogoś, choć tak naprawdę tego nie chciałeś?

Wiele osób tak postępuje. Jednak, jak się okazuje, takie zachowania mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu psychicznemu. Dowiedz się, dlaczego warto być sobą i nie zmieniać się dla innych!


Szkody dla zdrowia psychicznego


Serwis internetowy zycie.hellozdrowie pl przytacza słowa amerykańskiego psychologa i psychoterapeuty Carla Rogersa. Uważa on, że udawanie kogoś innego może poważnie szkodzić naszemu zdrowiu psychicznemu i prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Ważne jest, aby na co dzień pozostawać autentycznym. Ten proces bycia w zgodzie ze sobą sprawia, że z jednej strony akceptujemy i zaspokajamy własne potrzeby i emocje, a z drugiej utrzymujemy poprawne relacje z innymi.


Dlaczego udajemy kogoś innego?


W codziennym życiu często udajemy kogoś, kim tak naprawdę nie jesteśmy. Odczuwamy potrzebę, by dostosować się do innych i zachowywać się tak jak większość. Na co dzień zakładamy maski, zmieniamy swoje zachowanie, tłumimy emocje i uczucia. Robimy to, ponieważ zwycięża w nas obawa, lęk, strach przed krytyką i odrzuceniem. Wolimy udawać i się nie wychylać, żeby mieć spokój. Chcemy być akceptowani i lubiani. Zależy nam na dopasowaniu się do innych.


Nie warto zmieniać się na siłę


Choć wydaje się, że tak jest wygodniej, to takie zachowanie może przynieść więcej szkody, niż pożytku… Postępowanie wbrew sobie i udawanie kogoś, kim nie jesteśmy prowadzi do tego, że przestajemy się akceptować. Spada poczucie naszej wartości, pewność siebie, tracimy do siebie szacunek, stajemy się coraz bardziej sfrustrowani i zamknięci w sobie. To powoduje poważne psychiczne szkody.


Dlaczego zawsze warto być sobą?


Życie w zgodzie ze sobą, szczerość wobec siebie i nie udawanie kogoś, kim nie jesteśmy to gwarancja harmonii i wewnętrznego spokoju. Nawet, jeśli nasze zachowanie nie spodoba się wszystkim i stracimy przez to kilku znajomych lub rozstaniemy się z partnerem, życie w zgodzie ze sobą i swoim sumieniem, jest bezcenną kwestią.


Bądź sobą! Nie zmieniaj się dla innych!


Psycholodzy uważają, że warto robić to na czym nam zależy i dążyć do realizacji swoich celów. Autentyczność i szczerość przyczyniają się lepszego samopoczucia i osiągnięcia szczęścia w życiu. Życie w zgodzie ze sobą nie jest łatwe i wymaga sporo wysiłku. Warto jednak pracować nad sobą każdego dnia.

dm.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img