Co się dzieje, gdy ojciec porzuca swoje dziecko? Jaki to ma wpływ na życie opuszczonego dziecka?

W życiu wielokrotnie zdarza się, że z różnych powodów ojciec porzuca rodzinę i opuszcza swoje dzieci. Co się tak naprawdę dzieje w takiej sytuacji? Jak to wpływa na jego relacje z potomstwem oraz życie opuszczonego dziecka?

  Więź matki z dzieckiem

  Więź pomiędzy matką a dzieckiem nawiązuje się w ciąży, już od pierwszych chwil życia maleństwa. Matka czując ruchy dziecka nawiązuje z nim silną relację, jeszcze na długo zanim przyjdzie na świat.

  Więź ojca z dzieckiem

  Z chwilą przyjścia dziecka na świat mężczyzna staje się ojcem. Ma to ogromny wpływ na jego życie, które w jednej chwili zmienia się w nieodwracalny sposób. Z dnia na dzień staje się ojcem, może nie być przygotowany do tej nowej roli, która staje się sporym wyzwaniem. W najgorszej sytuacji, to go przytłacza, tak że nie jest w stanie sobie z tym poradzić.

  Dlaczego mężczyźni uciekają od ojcostwa?

  W takiej sytuacji czasem zdarza się, że mężczyzna jest przytłoczony nową rolą oraz nieznanymi obowiązkami. Odpowiedzialność za życie małego człowieka i rodzinę, może stać się dla niego nie do zniesienia. To może przyczynić się do tego, że ucieka od ojcostwa. Może to zrobić w sposób emocjonalny lub fizyczny. Czasem po prostu staje z boku i wszystkie obowiązki związane z dzieckiem i jego wychowaniem pozostawia matce. On koncentruje się na pracy i utrzymaniu rodziny. A czasem odchodzi, fizycznie opuszcza swoje dziecko i całkiem porzuca rodzinę.

  Jaka jest rola ojca w życiu dziecka?

  Rola ojca w życiu dziecka jest ogromna. Jego obecność jest tak samo ważna, jak obecność matki. Każdy tata powinien nauczyć się, jak właściwie opiekować się dzieckiem i reagować na jego potrzeby, bez instrukcji matki. Czas spędzany z dzieckiem jest bardzo ważny dla budowania więzi i umacniania ich relacji. Dziecko, które wychowuje się bez ojca, może odczuwać tego skutki w dorosłym życiu i relacjach z innymi…

  Co się tak naprawdę dzieje, gdy ojciec porzuca swoje dziecko?

  Brak obecności ojca w życiu dziecka może wywołać rozmaite negatywne skutki. Dziecko, które wychowuje się z dystansowanym, chłodnym ojcem może mieć problemy z bliskością i nawiązywaniem relacji. Może czuć się wykluczone, samotne i brakować mu wiary we własne siły. Może trudniej dostosowywać się do otoczenia, mieć problemy z wyrażaniem swoich emocji i mówieniem o uczuciach. Może być zamknięte w sobie i izolować się od innych. Całkowity brak obecności ojca w życiu dziecka, może prowadzić do wielu problemów w dorosłym życiu. Powoduje rany emocjonalne, które są trudne do wyleczenia. Nie zawsze się tak dzieje, ale takie sytuacje bardzo często się zdarzają…

  Udostępnij: