Poznaj teorię przywiązania i dowiedz się jak dzieciństwo wpływa na Twoje związki w dorosłym życiu

Jak się okazuje style przywiązania wykształcone we wczesnym dzieciństwie mogą oddziaływać na późniejsze relacje z innymi ludźmi. Poznaj teorię przywiązania i dowiedz się jak dzieciństwo wpływa na Twoje związki w dorosłym życiu.

Wpływ dzieciństwa na związki z innymi

O wpływie dzieciństwa na późniejsze relacje z innym i związki partnerskie pisał już John Bowlby, brytyjski lekarz i psychoanalityk. Stworzona przez niego teoria przywiązania wyjaśnia, że brak uwagi i czasu ze strony rodziców, negatywnie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka. Utrata znaczących osób (rodziców i opiekunów) w dramatyczny sposób oddziałuje na dziecko i może się ujawniać w późniejszym okresie życia. Przez to nie potrafi ono nawiązywać bezpiecznych, głębokich relacji i tworzyć udanych, pełnych satysfakcji związków.

Style przywiązania w dzieciństwie

W tej teorii wyróżniamy trzy style przywiązania, czyli nasze nieświadome przekonania dotyczące tego, czego możemy się spodziewać w relacjach z innymi. Style przywiązania wykształcone w dzieciństwie, odbijają się na naszym późniejszym życiu.

Styl bezpieczny

W bezpiecznym stylu przywiązania dzieci ufają matce i czują się przy niej bezpiecznie. Matka spełnia ich potrzeby i reaguje na sygnały, nie jest przy tym nadopiekuńcza i pozwala na samodzielne odkrywanie otoczenia. Kocha dziecko bezwarunkowo, ono to czuje i nie boi się utraty bliskich mu osób.

Styl lękowo- ambiwalentny

W tym stylu wychowania dziecko żywi różne uczucia do matki. Dzieje się tak dlatego, że nie ma pewności, czy będzie ona blisko niego i okaże mu miłość. Matka nie zawsze reaguje na potrzeby dziecka i na wysyłane sygnały. Z tego powodu dziecko stale upewnia się, czy jest blisko. Na jej odejście reaguje płaczem i niepokojem, z kolei na jej powrót, zarówno radością, jak i gniewem.

Styl unikający

W stylu unikającym dziecko doświadcza odrzucenia ze strony opiekuna. Jego potrzeby nie są zaspokajane, nie poświęca się mu uwagi i czasu. Rodzice są surowi i zdystansowani, nie okazują emocji, wiec dziecko ich odrzuca i zaczyna sobie radzić samodzielnie.

Style przywiązania a związki z innymi w dorosłym życiu

Styl bezpieczny

Dorosłe osoby czują się bezpiecznie w związku, potrafią obdarzyć partnera zaufaniem, nie są zazdrosne ani przesadnie kontrolujące. Ich związki są udane, szczęśliwe i satysfakcjonujące. Nie tworzą symbiotycznych relacji, potrafią zachować swoją niezależność i autonomię. Szanują granice partnera.

Styl lękowo- ambiwalentny

Takie osoby stale szukają potwierdzenia, że są kochane. Wciąż boją się utraty bliskich osób. Gdy wchodzą w kimś w związek, chcą cały czas być przy ukochanej osobie. Stają się przesadnie kontrolujące, zaborcze i chorobliwie zazdrosne. Nie potrafią zaufać i dać drugiej osobie nawet odrobiny wolności. Potrzebują ciągłej uwagi i atencji. Są chwiejne i niestabilne. Ich związki są burzliwe i często pełne powrotów i dramatycznych rozstań.

Styl unikający

Takie osoby unikają nawiązywania bliskich relacji z innymi, nie zależy im na wchodzeniu w związki miłosne. Wolą żyć w pojedynkę, sporadycznie nawiązują krótkotrwałe relacje lub angażują się w jednorazowe przygody seksualne. Zaprzeczają potrzebie bliskości, mają problem ze stworzeniem stałego związku. Jednocześnie boją się odrzucenia. Często rzucają się w wir pracy, skupiają na karierze, swoich zainteresowaniach i hobby.

Udostępnij: