Tęsknota jest uczuciem, które doświadcza częściej lub rzadziej każdy z nas. Przeważnie dotyczy braku bliskiej osoby – partnera, rodziców czy przyjaciół. Możemy również tęsknić za wydarzeniami z przeszłości, miejscami lub minionym okresem z naszego życia. Tęsknocie towarzyszą różne, negatywne uczucia – smutek i żal, a nawet niepokój lub brak koncentracji. Spośród wielu innych stanowi ona jedno z ludzkich doświadczeń. Dlaczego tęsknimy? Jak sobie poradzić z tęsknotą? Sprawdź!

Czym jest tęsknota?

Tęsknota wskazuje nam, czego potrzebujemy i czego nam brak. Jest ona uczuciem naturalnym, które przybiera różne formy w zależności od wieku i sytuacji życiowej.  Tęsknota bywa odbierana w różny sposób w zależności od osoby, jednak zawsze ma wspólny mianownik – smutek. Reakcje są różne – wykonywanie nadmiaru pracy, znalezienie nowego, pochłaniającego zajęcia a nawet sięganie po alkohol. W przypadku nieznośnej tęsknoty należy podjąć próbę świadomego doświadczenia. Dzięki odpowiedniemu zachowaniu możemy wyciągnąć z tego doświadczenia wiedzę o samym sobie a tym samym – próbę świadomego zaakceptowania, będącą aktem wielce rozwojowym. Zmierzenie się z tęsknotą oraz wszystkimi negatywnymi aspektami uczy nas, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z nimi wzmacniając siebie samych. Stawienie czoła tęsknocie i wszystkim jej nieprzyjemnym konsekwencjom uczy nas, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z nimi, wzmacniając nas samych.

Czy tęsknota jest dobra?

Większości z nas tęsknota kojarzy się z negatywnym uczuciem. Towarzyszą nam nieprzyjemne skojarzenia i odczucia. Można jednak dopatrzeć się w niej pozytywów – w sposób naturalny wskazuje nam, czego nam potrzeba. Pozwala na ujawnienie prawdziwych potrzeb, marzeń i oczekiwań. Dzięki temu lepiej zrozumiemy samego siebie, a co za tym idzie – możemy osiągnąć szczęście i spokój ducha.

Sposoby na radzenie sobie z tęsknotą

1. Akceptacja

Każdy ma swoje sposoby na radzenie sobie z tęsknotą, jednak uciekanie w wir pracy, rozrywki lub używek jest jedynie tymczasowym zagłuszeniem uczucia. Sposobem jest akceptacja takiego stanu rzeczy. Dzięki temu tęsknota nie odezwie się w późniejszym okresie jedynie odraczając czekające cierpienie.

2. Wdzięczność

Tęsknota za bliską osobą przypomina nam, jak ważna jest dla nas ta osoba. Uczucie może być dla nas okazją do docenienia tego, co nas łączy z daną osobą. Doceń jej obecność w swoim życiu, przywołaj pozytywne wspomnienia. Bądź wdzięczny za to, że miałeś szczęście tą osobę spotkać.

3. Adaptacja do zmiany

W obecnych czasach wiele przekonań nie pozwala na brak czy pustkę. Według stereotypów powinna być ona zapełniona, ponieważ nie ma miejsca na smutek, cierpienie bądź bycie niespełnionym. Są jednak braki, z którymi jedynie możemy się pogodzić i skupić się na tych obszarach naszego życia, które od nas zależą.

4. Budowanie innych relacji

Uciekanie do innej osoby celem zapełnienia braku może nie być od razu najlepszym rozwiązaniem. Warto jednak skupić się na innych relacjach, które wymagają pielęgnacji bądź uwagi. Pozytywną stroną tęsknoty za bliską osobą jest możliwość zbliżenia się do innych, lecz również ważnych dla nas osób. Dobrą stroną jest również to, że przyjaciele czy rodzina mogą pomóc nam pozbyć się uczucia pustki i samotności.

Warto pamiętać, że tęsknota to naturalna część życia i coś, czego doświadczają wszyscy. Jeśli to zrozumiemy, jesteśmy w stanie lepiej poznać samego siebie i odzyskać wewnętrzny spokój.

Autorem artykułu jest: Natalia Brutkowska

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img