Po ślubie małżonkowie stają się częścią nowych rodzin i zyskują drugich „rodziców”. Wiele młodych par zastanawia się jednak, jak powinno się zwracać do swoich teściów. Na początku ta sytuacja może wywoływać skrępowanie i być kłopotliwa dla wszystkich stron. „Mamo”, „tato”, „Pani”, „Pan”… a może mówić do teściów po imieniu? Podpowiadamy jak podejść do tego tematu!

Jak zwracać się do teściów po ślubie?

Odpowiedź na to pytanie dla wielu osób nie jest prosta, ani tak oczywista, jakby się wydawało. Sporo małżonków tuż po ślubie, ma problem z tym, jaką formą wybrać podczas rozmów z teściami.

Mamo i Tato

W polskiej tradycji przyjęło się, że synowa i zięć do swoich teściów zwracają się per mamo i tato. Po ślubie małżonkowie stają się jednością i częścią swoich nowych rodzin. Zyskują bliskie osoby, a rodzice jednej strony, stają się także rodzicami dla drugiej. Takie rozwiązanie jest najpopularniejsze i wydaje się oczywistym rozwiązaniem.

Jednak wiele osób ma problem z tym, aby zwracać się w ten sposób do teściów. Wydaje im się, że takie nazewnictwo może umniejszać rolę właściwych rodziców. Czasem też po prostu nie darzą teściów sympatią i nie chcą zacieśniać z nimi więzi. Zwracanie się do teściów w formie „mamo” i „tato” dla niektórych może być po prostu kłopotliwe i niezręczne.

Pani i Pan

Niektóre osoby decydują się na to, by po ślubie pozostać na stopie formalnej i wciąż zwracać się do swoich teściów w formie „Pani” i „Pan”. To bezpieczna opcja i zwrot, który wyraża szacunek dla rodziców współmałżonka. Jeśli nie pozostajecie z teściami w przyjacielskich stosunkach lub nie macie ze sobą bliskiego kontaktu, taka forma jest jak najbardziej na miejscu. Z drugiej strony mówienie do swoich teściów per Pani i Pan może tworzyć dystans i być przez nich negatywnie odbierane.

Po imieniu

Część osób po ślubie zwraca się do swoich teściów po imieniu. Taka forma jest akceptowalna pod warunkiem, że to starsza osoba wystąpiła z taką propozycja. Zasady dobrego wychowania mówią, że jeśli starsza osoba zaproponuje przejście na „Ty”, to wtedy możemy to robić. Taka forma skraca dystans i jeśli wszyscy czują się z nią dobrze, nie ma powodu byśmy jej nie używali.

A Ty jak zwracasz się do swoich teściów?

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img