Związek z Piotrusiem Panem, czyli jak wygląda życie z wiecznym chłopcem

Mężczyzna dotknięty syndromem Piotrusia Pana nie jest w stanie nigdy wydorośleć. Co powoduje, że niektórzy mężczyźni wciąż uciekają przed dojrzałością? Czy da się stworzyć związek z wiecznym chłopcem?

Mężczyzna dotknięty syndromem Piotrusia Pana nie jest w stanie nigdy wydorośleć. Co powoduje, że niektórzy mężczyźni wciąż uciekają przed dojrzałością? Czy da się stworzyć związek z wiecznym chłopcem?

Na czym polega syndrom Piotrusia Pana?                                               

Nazwa syndromu pochodzi od bohatera powieści Jamesa Matthew Barriego "Piotruś Pan" (1904). Bohater książki uciekł z realnego świata do magicznej krainy Nibylandii, w której już na zawsze mógł pozostać chłopcem.

Syndrom Piotrusia Pana to psychologiczne określenie postawy dorosłej osoby, która charakteryzuje się nieustanną ucieczką od dorosłości, brakiem dojrzałości, unikaniem zobowiązań i odpowiedzialności.

Syndrom ten dotyka także kobiet i niezależnie od płci, życie z Piotrusiem Panem może być skomplikowane i pełne wyzwań.

Jaki jest Piotruś Pan?

Piotruś Pan to osoba, która nie potrafi emocjonalnie i psychicznie dorosnąć. To ktoś niedojrzały, marzycielski, żądny przygód, egoistyczny i skupiony na sobie. To osoba niezdolna do budowania trwałych więzi, która oczekuje od partnera ciągłego wsparcia, pomocy i wręcz rodzicielskiej postawy.

Taka osoba nie potrafi wziąć odpowiedzialności za swoje słowa i czyny. Nie potrafi przyznać się do popełnionego błędu, zawsze szuka dla siebie usprawiedliwienia. Nie potrafi wyrażać swoich uczuć i emocji. Jest zapatrzona w siebie i skupiona na swoich pragnieniach, nie zauważa partnera i jego potrzeb.

Choć życie i tworzenie związku z taką osobą może być prawdziwym wyzwaniem, to syndrom Piotrusia Pana nie jest zaburzeniem psychicznym, wymagającym leczenia.

Czy da się stworzyć związek z wiecznym chłopcem lub dziewczynką?

Wbrew pozorom wieczni chłopcy i dziewczynki mają szansę na stworzenie udanego miłosnego związku. Wszystko zależy od tego, czy znajdą odpowiedniego partnera, dopasowanego pod względem charakteru.

To się uda, jeśli jedna osoba chce kogoś kochać i przelewać na drugą troskę, czułość i opiekuńcze uczucia. Z kolei ta druga chce, aby ktoś o nią dbał, nie stawiając żadnych wymagań.

To ma szansę na przetrwanie, jeśli jeden z partnerów odnajduje się w roli przywódcy, lubi dominować, być potrzebny i niezastąpiony. Ta druga osoba z kolei jest bezradna i niesamodzielna, całkowicie wpatrzona w partnera, pełna podziwu i uwielbienia dla niego.

Udostępnij: