Naukowcy doszli do wniosku, po kim dziedziczymy inteligencję. Są pewni, że pochodzi ona od matki!

Naukowcy są już pewnie po kim dziedziczymy inteligencję. Geny powiązane z inteligencją zidentyfikowane zostały na chromosomie X. Może to oznaczać, że dzieci dziedziczą inteligencję po matce. Zaskoczony? Dowiedz się więcej na ten temat.

Inteligencja a dziedziczenie

Nasze DNA składa się z 46 chromosomów, z czego 23 dziedziczymy od ojca, a 23 od matki. Już w chwili zapłodnienia wiadomo, jaki będziemy mieć kolor oczu, włosów, jaki będzie nasz temperament, a także inteligencja.

Naukowcy uważają, że inteligencję dziedziczymy od rodziców w zakresie 40-60%. Pozostała jej część jest nabyta w trakcie życia. Co ciekawe, geny które odpowiadają za lepszą pamięć, koncentrację, szybkość przetwarzania informacji oraz kojarzenia faktów, zostały zlokalizowane u matek.

Inteligencja pochodzi od matki

Naukowcy doszli do wniosku, po kim dziedziczymy inteligencję. Są pewni, że pochodzi ona od matki! Geny powiązane z inteligencją zidentyfikowane zostały na chromosomie X, który u kobiety obecny jest w komórkach organizmu w dwóch kopiach, natomiast u ojca w jednej.

Zaskakujące wnioski naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu w Wielkiej Brytanii odkryli, że geny warunkujące inteligencję znajdują się w chromosomie X, pochodzącym od matki. Dodatkowo naukowcy w Uniwersytetu w Szkocji, przeprowadzili badania na grupie 12 tysięcy osób w wieku od 14 do 22 lat. Sprawdzali, jakie czynniki wpływają na poziom inteligencji. Brali pod uwagę wykształcenie, status społeczno-ekonomiczny, a nawet kolor skóry. Jak się jednak okazało, najlepszym wskaźnikiem inteligencji było IQ matki.

Co wobec tego z rolą ojca?

Nasuwa się pytanie, co w związku z tym z rolą ojca? Czy nie ma on żadnego wpływu na rozwój inteligencji u swojego dziecka? Jest wręcz przeciwnie!

Obecność ojca w wychowaniu dziecka, może stworzyć korzystne warunki dla rozwoju jego inteligencji. Dobre warunki do nauki i rozwoju, środowisko rodzinne zapewniające odpowiednią stymulację i edukacją, korzystnie wpływają na rozwój inteligencji u dzieci.

Inteligencja: wrodzona czy nabyta?

Inteligencja to nie tylko wrodzone możliwości, ale także te nabyte w trakcie życia. Zależy od środowiska w jakim żyjemy, a na jej rozwój wpływa odpowiednia stymulacja w dzieciństwie, warunki rozwoju i edukacji, czy nawet choroby, jakie przebyliśmy.

Udostępnij: