Rola rodzeństwa. Masz siostrę? Dzięki niej stajesz się lepsza

Podkradacie sobie ubrania, kosmetyki, kłócicie się, obrażacie na siebie? Jednocześnie jesteście w stanie skoczyć za sobą w ogień i zrobić dla siebie wszystko? Posiadanie siostry jest niesamowite. Sprawdź jakie korzyści przynosi!

Rola rodzeństwa

Posiadanie rodzeństwa to wyjątkowa i niepowtarzalna relacja, w której tkwi się przez całe życie. Z badań naukowych wynika, że wpływ siostry na rodzeństwo jest nawet dwa razy większy, niż wpływ rodziców. Relacja z siostrą jest bardzo ważna, dzięki mniej masz szansę, być bardziej szczęśliwa i zadowolona z życia, a nawet zdrowsza. Dowiedz się więcej na ten temat.

Jak wpływa na nas posiadanie rodzeństwa

Posiadanie rodzeństwa przynosi nam wiele korzyści, zwłaszcza emocjonalnych i społecznych. To pierwsze osoby, od których uczymy się emocji, zachowań i postaw, a także przydatnych umiejętności. Osiągamy równowagę między przyjaźnią, a rywalizacją, dowiadujemy się, jak radzić sobie w konfliktowych sytuacjach, rozwijamy się, otrzymujemy wsparcie i pomoc. Rodzeństwo wpływa na to, jak kształtują się nasze relacje z innymi ludźmi. To wszystko ma związek z naszą wyższą samooceną, pewnością siebie, większą odpornością na trudności i problemy życiowe.

Jakie jeszcze korzyści to przynosi?

Posiadanie siostry wpływa na to, że odczuwamy mniej negatywnych emocji. Dobre relacje zabezpieczają nas przed samotnością. Jesteśmy bardziej empatyczny i wyrozumiali dla innych, dzięki większemu doświadczeniu w budowaniu relacji, już od najwcześniejszych lat.

Dodatkowo posiadanie rodzeństwa, szczególnie siostry, wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Badacze z Brigham Young University dowiedli, że chroni to przed poczuciem bycia niekochanym, poczuciem winy, a także strachem.

Posiadane siostry sprawia, że wzrasta nasza niezależność, motywacja do rozwoju i działania, skłonność do podejmowania ryzyka i brak strachu przed zmianami.

Co ciekawe posiadanie rodzeństwa pozwala pozostać bardziej aktywnymi i zdrowszymi. Z tego powodu, że to właśnie rodzina i przyjaciele mają największy wpływ na to, jaki tryb życia prowadzimy.

Badania opublikowane „PLoS Medicine” wskazują, że posiadanie rodzeństwa pozwala także dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i żyć. Osoby, które nie utrzymują bliskich relacji społecznych, statystycznie umierają o 7,5 roku wcześniej niż osoby, które mają silne więzi z rodziną i przyjaciółmi.

Jak widać, utrzymywanie więzi z rodzeństwem jest ważne nie tylko w dzieciństwie, ale i w dorosłym życiu.

Udostępnij: