Wychowanie syna. Poznaj 6 wskazówek i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jeśli jesteś mamą chłopca.

Chcesz wychować syna tak, aby w przyszłości wyrósł na wspaniałego mężczyznę? Poznaj wskazówki i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jeśli jesteś mamą chłopca.

Jak dobrze wychować syna?

Chcesz, żeby w przyszłości Twój syn był silnym i zaradnym, ale jednocześnie empatycznym i wrażliwym człowiekiem? Chcesz żeby akceptował siebie, był świadomy swoich wad i zalet, znał swoją wartość? Pragniesz, żeby kiedyś został dobrym partnerem, mężem i ojcem? Dowiedz się na co zwrócić uwagę, gdy wychowujesz chłopca.

1. Chłopaki nie płaczą

Kiedyś uważano że chłopcy powinni wyrosnąć na twardych, silnych, odważnych mężczyzn, dlatego już od dzieciństwa wpajano im, ze „chłopaki nie płaczą”. To bardzo często powtarzany stereotyp!

Wypieranie i tłumienie trudnych emocji może przerodzić się w złość i agresję. Na dodatek chłopiec który nie będzie okazywał emocji w dzieciństwie, nie będzie potrafił robić tego w dorosłym życiu. To może wpłynąć na budowanie przez niego związków i relacji z innymi.

2. Rozmowy o emocjach

Rozmawiaj z synem o emocjach, nazywaj je i naucz je rozpoznawać. Co najważniejsze, pozwól synowi na otwarte wyrażanie uczuć: smutku, lęku. Naucz go, że ma prawo do otwartego wyrażania emocji i jeśli sobie z nimi nie radzi, także do szukania wsparcia i pomocy. To zaprocentuje na przyszłość.

3. Ucz komunikacji

Wielu dorosłych mężczyzn ma problem z komunikacją. Po prostu nie potrafią rozmawiać, milczą, zamykają się w sobie, unikają trudnych tematów, unoszą się lub wpadają w gniew. Dlatego ze swoim synem trenuj sztukę komunikacji: mówienia o swoich emocjach, patrzenia na coś z perspektywy drugiej osoby, słuchania, odmawiania i rozwiązywania konfliktów.

4. Podział obowiązków

Z wielu badań wynika, że kobiety najczęściej narzekają na to, że ich partnerzy niechętnie angażują się w prowadzenie domu i podział obowiązków. Jak się okazuje ten problem może zaczynać się już w dzieciństwie i być efektem niewłaściwego wychowania mężczyzny.

5. Ucz samodzielności

Aby tego uniknąć, już od najmłodszych lat ucz syna samodzielności. Pozwól mu próbować i popełniać błędy. Nie wyręczaj go, nie rób czegoś za niego i nie pomagaj na siłę. Tylko w ten sposób wyrośnie na samodzielnego i zaradnego mężczyznę, który nie będzie bał się ugotowania obiadu, posprzątania domu, czy odrobienia lekcji z dziećmi.

6. Ucz odpowiedzialności

Ucz syna odpowiedzialności za swoje czyny, pokaż mu że prowadzą one do pewnych konsekwencji. Naucz go, by miał odwagę przyznawać się do błędów, wyciągał wnioski z porażek i niepowodzeń. To pomoże uchronić go przed wieloma błędami w życiu.

Udostępnij: