Wiemy, że relacje z rówieśnikami mają istotny wkład w rozwój emocjonalny dziecka. Tak samo sprawa wygląda w przypadku dorosłych. Nawiązywanie i budowanie relacji z innymi osobami pozytywnie wpływa na nasz nastrój, samopoczucie oraz satysfakcję życia.

Relacje z innymi już od najmłodszych lat

Już od najmłodszych lat dziecko wchodzi w sieć społecznych relacji. Początkowo z rodzicami i opiekunami, a  z biegiem lat z rówieśnikami. Budowanie kontaktów społecznych wpływa na jego późniejsze funkcjonowanie. Dziecko uczy się empatii, altruizmu, współpracy, ale także umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, rozwiązywania konfliktów, asertywnej odmowy, odpowiedniej reakcji na krytykę, odrzucenie, czy agresję.

Człowiek to istota społeczna

Ludzie są istotami społecznymi, żyją wśród ludzi i dla ludzi. Gdy się rozwijają, zwykle robią to z pomocą innych. Rodzice wspierają i motywują swoje dzieci, partnerzy zachęcają się nawzajem i są obok siebie w dobrych i złych chwilach, a przyjaciele kibicują i dopingują w każdej sytuacji. Taka sieć bliskich relacji i kontaktów społecznych pozwala nam stać się lepszymi ludźmi. 

Jak relacje z innymi wpływają na nasze życie?

Wiele badań naukowych potwierdza, że pozytywne relacje z innymi, także w dorosłym życiu pomagają nam odnieść sukces, rozwijać się i realizować cele.  Relacje z innymi są w stanie pomóc nam praktycznie we wszystkich sferach naszego życia. Pozytywnie wpływają na nasz nastrój, samopoczucie, satysfakcję życia, ale także poczucie własnej wartości, samoocenę i wspierają nasz rozwój osobisty.

Jak wykorzystać relacje z innymi dla własnego rozwoju?

Otaczaj się odpowiednimi ludźmi i spędzaj z nimi czas. Buduj relacje z osobami, które nie tylko biorą, ale też dają, wspierają Cię, motywują i dopingują do działania.

Unikaj toksycznych osób i relacji. Ogranicz kontakty z ludźmi, którzy Tobą manipulują, ciągną w dół lub wykorzystują do własnych celów.

Realizuj wspólne cele- dzięki temu będziecie mogli się wspierać i wzajemnie motywować do działania.  Zadziała to zwłaszcza przy takich postanowieniach jak regularne ćwiczenia, przejście na dietę, ograniczenie używek, czy zapisanie się na kurs lub zajęcia. Razem raźniej!

Szukaj informacji zwrotnej- proś swoich bliskich o szczerą opinię i konstruktywną krytykę. To pomoże Ci pracować nad sobą i cały czas się rozwijać.

Korzystaj z sieci kontaktów- posiadanie szerokiej sieci kontaktów społecznych jest przydatne w wielu życiowych kwestiach: od znalezienia hobby, polecenia pracy, przez wynajęcie mieszkania, po wyjazd na wakacje.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img