Kłamstwo sprawia, że relacje między ludźmi mogą drastycznie się zmienić. Zaufanie zaczyna się kruszyć i ciężko jest na nowo odbudować to, co wcześniej było między dwojgiem ludzi. Osoba, która została okłamana też nie zawsze wie jak ma się zachować w takiej sytuacji, a więc warto poznać kilka pomocnych rad, które mogą nam w tym pomóc.

Kłamstwo posiada wiele aspektów: niedopowiedzenie, półprawda, oczernianie… Ale zawsze jest bronią tchórzy. -Josemaria Escriva 

1. Unikaj określenia „kłamca”

Kłamca kojarzy się z osobą, która z premedytacją dopuściła się kłamstwa i nawet nie odczuwa żadnej skruchy. Mając świadomość, że ktoś nas okłamał, ale nie znamy konkretnych powodów, to dobrze jest na początku wypytać i sprawdzić czy dana osoba sama się przyzna. Jeśli bez rozmowy od razu nazwiemy kogoś kłamcą, to przyniesie to odwrotne skutki. Po pierwsze dana osoba będzie chciała się bronić, a więc automatycznie zacznie wymyślać kolejne kłamstwa, a po drugie będzie wiedziała na przyszłość, w jaki sposób zmienić swoją technikę kłamania, skoro teraz została złapana.

2. Zastanów się dlaczego tak się stało

Bycie okłamanym nie jest najlepszym doświadczeniem, ale mimo wszystko dobrze jest poznać przyczynę takiego zachowania. Powód może być dla nas zaskoczeniem i oczywiście może wyjaśniać dlaczego zostaliśmy okłamani. Być może druga osoba wstydziła się wyznać prawdę lub chciała uniknąć kłótni. Przed wyciągnięciem jakichkolwiek wniosków warto zatem poznać przyczynę.

3. Zmień swoje nastawienie

Zdarza się, że jesteśmy okłamywani przez osoby, z którymi musimy się widywać - na przykład znajomy z pracy lub członek rodziny. Nie zmienia to jednak faktu, że nasze zaufanie zostało zachwiane, a więc nie mamy ochoty przebywać w tym samym miejscu z daną osobą. W tym przypadku to wszystko jednak zależy od nas. Jeśli faktycznie chcemy jakoś wspólnie funkcjonować, to musimy zmienić swoje nastawienie na nieco bardziej pozytywne.

4. Wyciągnij wnioski

Jedno kłamstwo może nas wiele nauczyć. W ten sposób będziemy wiedzieć, na co mamy uważać w przyszłości i na jakie sygnały powinniśmy zwracać uwagę. Da nam to szansę na szybką reakcję oraz nie będzie to dla nas takim zaskoczeniem, jak za pierwszym razem. Wiadomo, że liczymy na to, że druga osoba zrozumie swój błąd i więcej do tego nie dojdzie, to zaufanie i tak zostało nadwyrężone, a więc nie ma nic złego w tym, aby w jakiś sposób się zabezpieczyć.

5. Bądź zdecydowany

Jeśli jest to osoba, z którą jesteśmy w jakiś sposób związani, to powinniśmy jasno pokazać swoje stanowisko w tej sytuacji. Powinniśmy również odciąć tę osobę od jakichkolwiek rzeczy, które mogą wpłynąć na nas lub nasze życie. Jest to ważne w chwili, jeśli faktycznie ciężko będzie ci odbudować zaufanie. Nie oznacza to, że masz całkowicie usunąć taką osobę ze swojego życia. Chodzi o to, aby tymczasowo ograniczyć jej wpływ na twoje życie.

6. Co, jeśli to jest ktoś naprawdę bliski?

Przerwa i dystans między wami z pewnością nie zmieni tego, co tak naprawdę czujesz do tej osoby. Dzięki przerwie oboje będziecie mogli przemyśleć parę spraw i wyciągnąć z nich wnioski. Jeśli jednak kłamstwo było zbyt poważne lub dana osoba ma negatywny wpływ na ciebie lub twoje życie, to może faktycznie nadszedł czas, aby zastanowić się nad wybraniem osobnej drogi.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img