Syndrom Wokulskiego, mimo że nazwa została zaczerpnięta z powieści Bolesława Prusa z XIX wieku wciąż jest bardzo często spotykaną sytuacją. Polega na wybieraniu przez mężczyzn kobiet nieprzystępnych, poza ich zasięgiem- co motywuje ich do walki o wybranki, jednak często prowadzi to do niezdrowego układu. Z czego wynika syndrom Wokulskiego?

Historia syndromu Wokulskiego

Syndrom Wokulskiego znany jest już z powieści „Lalka” Bolesława Prusa z drugiej połowy XIX wieku. Główny bohater – Stanisław Wokulski – traktuje Izabelę Łęcką jak boginię. Stała się ona motorem napęwodwym dla wszystkich jego poczynań i decyzji. Najdrobniejsze przejawy sympatii Łęckiej do Wokulskiego powodują niewyobrażalne szczęście mężczyzny. Stanisław Wokulski wszystkie swoje działania kieruje w stronę Izabeli, również te wbrew jemu, by tylko przypodobać się wybrance. Syndrom Wokulskiego oznacza więc poświęcenie jednej ze stron, ogromne zaangażowanie i najczęściej nieodwzajemnione uczucie do wybranki.

Mężczyźni wybierają kobiety niedostępne 

Często takie zachowanie prezentowane jest także przez kobiety. Mężczyźni próbując zdobyć kobiety niedostępne (np. zamężne) lub niezainteresowane czują się jak łowcy, którzy chcą upolować zwierzynę, choć nie jest to łatwe. Kobieta będąca wyzwaniem jest bardziej atrakcyjna niż ta, która jest w zasięgu ręki i na zawołanie. Oczywiście taka reguła nie sprawdza się zawsze, jednak w większości przypadków (również wśród kobiet) ma pokrycie w rzeczywistości.

Przyczyny występowania syndromu Wokulskiego

Przyczyny tego zjawiska najczęściej są proste – chęć udowodnienia samemu sobie (bądź innym), że jest się w stanie zdobyć nawet kobietę niedostępną, lub potrzeba osiągnięcia satysfakcji z nawiązania relacji z kobietą nieprzystępną. Równie często powodem ogromnego zaangażowania jednej ze stron jest chęć podbudowania własnej samooceny. Przyczyny mogą być jednak bardziej skomplikowane, np. dzieci mające w dzieciństwie mało atencji ze strony rodziców częściej wybierają podobnych charakterem partnerów.

Zagrożenia płynące z syndromu Wokulskiego

Niestety, robienie wszystkiego by zdobyć wybrankę często niesie za sobą konsekwencje w postaci niezdrowej relacji księżniczka – sługa. W dalszej części może powodować wykorzystywanie osoby starającej się o względy przez osobę niedostępną. Osoba starająca się nie dostrzega niezdrowego układu między dwoma osobami, a ukochana czuje ciche przyzwolenie dla wykorzystywania.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img