Niskie poczucie własnej wartości sprawia, że nieustannie skupiamy się na negatywnych kwestiach naszego życia oraz nas samych. Widzimy jedynie wady i słabe strony. Nie potrafimy siebie docenić i jeszcze bardziej ciągniemy się w dół. Następnie może to skutkować emocjonalną blokadą, która ma wpływ nie tylko na nas, ale również nasze życie i otoczenie.

Czym jest emocjonalna blokada?

Emocjonalna blokada to stan, w którym powstrzymujemy się od rozwoju osobistego oraz zaczynamy zaniedbywać relacje z innymi. Sprawia to, że nie potrafimy całkowicie się otworzyć, odmawiamy sobie wiele rzeczy i zaczynamy opadać z sił, co następnie wpływa na nasz rozwój. Przestaje nam przybywać motywacji do działania oraz stajemy się apatyczni. Jakie cechy posiada osoba z emocjonalną blokadą?

Poczucie winy

Sprawia, że przepraszamy w sytuacjach, w których nie powinniśmy, a nie robimy nic w momencie, kiedy faktycznie coś jest naszą winą. Poczucie winy jest nieustanne i nasila się jeszcze bardziej w sytuacjach, kiedy zawiniliśmy. To następnie sprawia, że nie jesteśmy w stanie przeprosić, co negatywnie wpływa na nasze relacje z innymi. Przepraszamy natomiast za rzeczy, na które w żaden sposób nie mieliśmy wpływu.

Ucieczka od innych

Emocjonalna blokada sprawia, że dana osoba zaczyna zachowywać się defensywnie. Ucieka od innych i zamyka się w sobie, aby za wszelką cenę uniknąć konfliktów. Dzięki temu starają się zaoszczędzić sobie niekomfortowych sytuacji, które być może jeszcze bardziej wpłyną na ich poczucie własnej wartości.

Zwlekanie

Brak motywacji oraz wiary w siebie sprawia, że dana osoba nieustannie stara się odłożyć swoje obowiązki w czasie. Boi się porażki oraz następnych wydarzeń, takich jak wstyd. Preferuje zatem odłożyć wszystko na ostatnią chwilę, co w rzeczywistości nie przynosi odpowiednich skutków, jako że nagromadzona praca zaczyna przytłaczać.

Toksyczna perfekcja

Dokładność i precyzja wydają się pozytywnymi cechami, jednakże wszystko się zmienia, kiedy zaczyna to być obsesyjne i toksyczne. Osoby z emocjonalną blokadą starają się w ten sposób wynagrodzić swoją „nieobecność”, a więc wywierają na siebie presję, aby być lepszym dla innych. Taka postawa jest jednak wyjątkowo toksyczna i potrafi doprowadzić do jeszcze większego obwiniania samego siebie w momencie, kiedy coś nie idzie po myśli.

Emocjonalna blokada jest groźna pod tym względem, że dany człowiek żyje w nieustannym poczuciu winy i nie widzi żadnych możliwości zmiany tego. Jest to niszczący stan, który potrafi rozsypać niejedną relację.

MA

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img