Znaczenie gestów. 6 przykładów, jak interpretować mowę ciała.

Czytanie mowy ciała nie jest łatwe, szczególnie jeśli nie znamy podstawowych zasad. Znając je natomiast możemy dowiedzieć się więcej, niż mówią same usta drugiej osoby. Dobrze jest znać znaczenie gestów również z innego powodu – dzięki temu w pełni kontrolujemy to, co chcemy komuś przekazać.  Poniżej przedstawiamy zestawienie gestów i postaw wraz z ich interpretacją.

1. Otwarte dłonie

Otwarte dłonie według ekspertów oznaczają czyste i szczere intencje. Osoba mająca dłonie skierowane wewnętrzną stroną do nas podświadomie (lub świadomie) pokazuje prawdę, szczerość i poddanie się czemuś. „Tak jak psy, które okazują poddanie, tak i ludzie za pomocą otwartych dłoni pokazują, że nie są uzbrojeni, a więc, że nie są zagrożeniem" - tłumaczą eksperci.

2. Wskazywanie palcem przy zamkniętej dłoni

Gest dosyć często wykonywany przez Donalda Trumpa w czasach jego kadencji. Pokazywał w ten sposób dominację, oczywiście w sytuacjach mniej formalnych (np. spotkanie z wyborcami). Eksperci mówią, że taki gest wywołuje w odbiorcach negatywne uczucia, ponieważ wysunięte ramię kojarzy się z atakiem.

 3. Kopiowanie mowy ciała drugiej osoby

Jeśli Twój rozmówca kopiuje Twoje gesty i ruchy (lub Ty jego) oznacza to, że dwie osoby dobrze się ze sobą dogadują. Jeśli jesteś na miłym spotkaniu z koleżanką w zależności od poruszanego tematu pojawiają się postawy, które wzajemnie od siebie „kopiujecie”. Dlaczego tak się dzieje? Ludzie kopiują siebie nawzajem, gdy czują się dobrze w czyimś towarzystwie - tłumaczy psycholog Barbara Fredrickson.

4. Wpatrywanie się w oczy

Nienaturalnie długie wpatrywanie się w oczy zdaniem ekspertki od analizy behawioralnej niesie za sobą ryzyko kłamstwa. Wpatrywanie się w oczy rozmówcy jest aż do chwili, gdy dla drugiej osoby jest to niekomfortowe. Może pojawić się także nieruchoma postawa i brak mrugania.

5. Skrzyżowane nogi

Ta postawa jest szczególnie istotna w negocjacjach, biznesowych i nie tylko. "Z punktu widzenia psychologii, skrzyżowane nogi oznaczają, że dana osoba jest mentalnie i emocjonalnie zamknięta" - tłumaczy psycholog Travis Bradberry, natomiast zamknięcie emocjonalne najczęściej przekłada się na brak możliwości dyskusji.

6. Nieustanne dotykanie swojej twarzy lub dłoni

Okazuje się, że w drodze ewolucji nauczyliśmy się okazywać zestresowanie bez konieczności wypowiadania słów. Dotykanie twarzy czyli niejako zasłanianie się oraz pocieranie skóry dłoni to dwa charakterystyczne gesty mogące w pewnym stopniu uspokoić w niekomfortowej sytuacji.

Natalia Brutkowska

Udostępnij: