Inni wciąż zarzucają Cię swoimi problemami? Narzekają, szukają rady i pocieszenia? Przez to czujesz pozbawiona sił i energii, męczy Cię to i czasem masz po prostu dość? Być może jesteś gąbką emocjonalną! Sprawdź, co to oznacza i w jaki sposób możesz sobie pomóc.

Kim jest osoba określana gąbką emocjonalną?

Osoby określane mianem gąbki emocjonalne są bardzo empatyczne i cechują się dużą wrażliwością. Z tego powodu często nie potrafią poradzić sobie z bodźcami z otoczenia i właściwie zarządzać swoimi emocjami. Przez to nadmiernie się przejmują, biorą wszystko do siebie i chłoną nastroje innych. Szczególnie negatywne emocje i uczucia. Łatwo ulegają cudzym wpływom, często dają się wykorzystywać i manipulować. Nie zauważają złych intencji i są zbyt ufne.

To odbija się na ich zdrowiu

Takie osoby absorbują negatywne emocje i problemy innych, a to przekłada się na ich nastrój i stan zdrowia. Przez to wszystko czują się przeciążone i wykończone psychicznie. Nie wiedzą, jak poradzić sobie z nadmiarem informacji, przez to odczuwają ciągłą presję, nieustanny niepokój i żyją w stresie. To może odbijać się na ich zdrowiu i wywoływać uciążliwe dolegliwości: bóle głowy, brzucha, problemy z apetytem, ze snem, osłabienie organizmu i spadek odporności.

Jesteś taką osobą? Sprawdź jak sobie pomóc!

Unikaj toksycznych osób i relacji. Ogranicz kontakty z ludźmi, którzy Tobą manipulują, ciągną w dół lub wykorzystują do własnych celów. Odetnij się od osób, które stale narzekają i zarzucają Cię swoimi sprawami i problemami.

Pamiętaj, że gdy przebywasz w towarzystwie osób, które dużo narzekają, szybko udzieli Ci się ich nastrój i negatywne emocje. Będziesz odczuwać niezadowolenie, przygnębienie i niepokój. To niekorzystnie wpłynie na Twój nastrój i humor.

Z tego powodu staraj się otaczać odpowiednimi ludźmi i spędzaj z nimi czas. Buduj relacje z osobami, które nie tylko biorą, ale też dają, wspierają Cię, motywują i dopingują do działania.

Relacje z odpowiednimi ludźmi przyniosą Ci wiele korzyści. Pozytywnie wpływają na nastrój, samopoczucie, satysfakcję życia oraz poczucie własnej wartości i samoocenę.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img