Niemal każdy z nas został w życiu zraniony lub skrzywdzony. Wybaczenie komuś może być nie lada wyzwaniem i wiele nas kosztować. To szczególnie trudne, gdy cierpimy i nie możemy przeboleć doznanej krzywdy. Dowiedz się, jak sobie z tym radzić.

Jak radzić sobie z doznaną krzywdą?

Pamiętaj, że wybaczenie nie oznacza, że masz zapomnieć o tym, co Cię spotkało i wypierać doznaną traumę. Wręcz przeciwnie, najpierw postaraj się z tym zmierzyć.

Spróbuj zrozumieć, dlaczego spotkała cię krzywda. Jeśli było to trudne, bolesne lub traumatyczne wydarzenie i jest to ponad Twoje siły, nie wahaj się skorzystać z pomocy profesjonalisty: psychologa lub terapeuty.

Wyraź swoje uczucia i emocje, nie tłum ich i nie wypieraj. Możesz napisać list do swojego oprawcy, wykrzyczeć swój gniew w lesie- każda metoda, która Ci pomoże jest dobra.

Spróbuj odciąć się od przeszłości i tego co Cię spotkało. Nie powracaj do wydarzeń z przeszłości i nie rozpamiętuj ciągle dawnych urazów i krzywd.

Pielęgnowanie w sobie urazy i nienawiści do osób, które nas skrzywdziły, sprawia że ponownie stajemy się ofiarą, tym razem swoich negatywnych uczuć.

Pozwól, by negatywne uczucia takie jak żal, gniew i uraza odeszły. Gdy przestaniesz do nich powracać, to znak, że jesteś gotowy do wybaczenia.

Wybaczanie to długi i trudny proces, jednak nie uzależniaj go od tego, czy ruga strona cię przeprosiła i doceniła twoją dobrą wolę. Zastanów się, czy tam sam jesteś gotowy komuś przebaczyć.

Dlaczego warto wybaczać?

Wybaczenie przyniesie wiele korzyści nie tylko osobie, która Cię skrzywdziła, ale przede wszystkim Tobie. Według naukowców ma to ogromne znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój i równowagę oraz pozbyć się trudnych i negatywnych emocji. Zmniejsza poziom stresu, napięcia, niepokoju i gniewu. Oprócz tego może korzystnie wpływać na działanie układu sercowo- naczyniowego oraz odporność.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img