W życiu często podążamy za opiniami innych. Kierujemy się czyimś zdaniem, szukamy rekomendacji i sprawdzamy polecenia. W ten sposób decydujemy o wielu istotnych dla nas sprawach. Czasem zdanie innych wpływa na nas aż za bardzo. Dowiedz się, jak się od tego uwolnić.

Uzależnienie od opinii innych

Naukowcy z University College London oraz Aarhus University w Danii udowodnili, że ludzie uzależniają się od przychylnych opinii innych. Pochlebne zdanie oraz to ,że inni zgadzają się z naszą opinią aktywizuje obszar w mózgu, który odpowiedzialny jest za nagrody. To może doprowadzić nawet do uzależnienia!

Dlaczego tak bardzo zależy nam na zdaniu innych?

Często w życiu kierujemy się zdaniem i opinią innych. Robimy to ponieważ chcemy się dostosować, być akceptowani i lubiani. Czasem boimy się pokazać prawdziwe oblicze, ponieważ ogranicza nas strach przed odrzuceniem i krytyką. Wolimy udawać kogoś kim nie jesteśmy, bo zwycięża w nas lęk i strach.

Czy jesteś uzależniony od opinii innych?

Żeby sprawdzić, czy jesteś uzależniony od opinii innych, przeczytaj poniższe stwierdzenia i odpowiedz sobie szczerze, czy się z nimi zgadzasz.

  • Bardzo ciekawi Cię to, co inni o Tobie mówią lub myślą.
  • Boisz się publicznych wystąpień.
  • Boisz się mówić to co myślisz.
  • Nie wypowiadasz na głos swojego zdania i nie dzielisz się przemyśleniami ani poglądami.
  • Nawet jeśli masz dobre pomysły, nie mówisz o nich głośno.
  • Boisz się krytyki i odrzucenia, zawsze unikasz konfrontacji.
  • Zgadzasz się z innymi, aby ich nie urazić i dla świętego spokoju.
  • Często szukasz aprobaty ze strony innych.
  • Uzależniasz od niej swoje samopoczucie i dobry nastrój.

Jak się od tego uwolnić?

Zaakceptuj siebie

To pierwszy krok to uwolnienia się od opinii innych. Zdaj sobie sprawę z tego, że jesteś wyjątkową i niepowtarzalną osobą, która ma wiele zalet i mocnych stron. Ucisz głos wewnętrznego krytyka, nie szukaj w sobie wad i zacznij w końcu się doceniać.

Ćwicz asertywność

Naucz się mówić „nie” i wyrażać własne zdanie i opinie. Rób to zwłaszcza wtedy, gdy ktoś przekracza Twoje granice, narzuca Ci swoje zdanie i sposób postępowania. Pamiętaj, że nie musisz się dostosowywać i podporządkowywać, iść na ustępstwa i zmieniać się wbrew swojej woli.

Uwolnij emocje

Często bagatelizujemy swoje uczucia i wypieramy negatywne emocje. Udajemy, że wszystko jest w porządku i nie dzieje się nic złego. Nawet jeśli ktoś przekracza nasze granice, rani nas lub krzywdzi. Robimy to, żeby nie odstawać od innych i dopasować się do otoczenia, nawet kosztem samych siebie. Nie rób tego, uwolnij swoje emocje! Mów otwarcie o tym co czujesz, co Ci przeszkadza i co Ci się podoba. Tylko w ten sposób wyrazisz siebie.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img