Osoby, które przechodzą załamanie nerwowe, mogą to okazywać w różny sposób. Czasem ciężko odgadnąć, że dzieje się z nimi coś złego i przez to nie sposób im pomóc. Jednak zwykle pojawiają się u nich charakterystyczne zachowania, które świadczą o tym, że przeżywają kryzys.

Czym jest kryzys psychiczny?

Kryzys psychiczny to zjawisko, które tak naprawdę może dotknąć każdego, na różnych etapach jego życia. Gdy dotyka człowieka, ten zaczyna kwestionować podstawy swojego życia, jego sens, wartość i cel. Czuje się zagubiony i niepewny, ma poczucie, że życie przecieka mu między palcami.

Kryzys może wynikać z traumatycznych wydarzeń lub pojawiać się w odpowiedzi na coraz więcej wymagań i oczekiwań, którym człowiek nie jest w stanie sprostać. Powoduje silny stres i odbija się na psychice tak silnie, że zakłóca normalne codzienne funkcjonowanie. Poznaj zachowania, które mogą świadczyć o tym, że ktoś przeżywa kryzys.

Te zachowania mogą wskazywać, że ktoś przeżywa kryzys!

Wypieranie emocji

Osoba, która przeżywa kryzys może wypierać negatywne emocje i udawać, że nic się nie stało i wszystko jest w porządku.  Bagatelizuje swoje uczucia, nie potrafi zaakceptować sytuacji, ani się z nią zmierzyć. Zakłada maskę i udaje, że jest ok. Przez to bardzo trudno zauważyć, że może przeżywać traumę i przez to nie sposób jej pomóc.

Przewlekłe obniżony nastrój

Osoba, która mierzy się z traumą, czuje się smutna, przygnębiona i przez dłuższy czas ma obniżony nastrój. Nic już jej nie cieszy i nie sprawia radości, nie ma sił i energii do działania. Ogarnia ją apatia i niechęć do czegokolwiek. Coraz bardziej zamyka się w sobie i wycofuje z kontaktów z innymi.

Problemy z jasnym myśleniem

Taka osoba nie może jasno myśleć. Ma problemy z koncentracją i skupieniem. Wciąż jest rozkojarzona i zamyślona, błądzi myślami daleko.

Problemy ze snem

Osoba, która zmaga się z kryzysem może mieć kłopoty z zaśnięciem, zmagać się z niespokojnym snem, nagłymi pobudkami w ciągu nocy lub bezsennością. Przez to nie może w pełni wypocząć i się zregenerować. Czuje się pozbawiona sił i energii do działania. Oprócz tego może doświadczać wielu problemów i zdrowotnych dolegliwości.

Uzależnienia

Osoby, które doświadczyły traumy, zwłaszcza w dzieciństwie, w dorosłym życiu mogą mierzyć się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Badania potwierdzają, że częściej nadużywają substancji, cierpią też na różne defekty poznawcze i zaburzenia psychiczne.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img