Karma - czym w rzeczywistości jest? Jak się objawia i jak możemy się przed nią ustrzec?

Karma to filozofia buddyzmu i hinduizmu, która wywodzi się z dalekiego Wschodu. Słowo oznacza – działanie. Potocznie można wyjaśnić to za pomocą sformułowania – „Każda akcja ma daną reakcję”. Nasze czyny przynoszą konsekwencje. Czym w rzeczywistości jest karma ? Jak się objawia i jak możemy się przed nią ustrzec? Słowo karma może mieć pozytywną ale też negatywną formę. Karma odnosi się do oddziaływania we wszechświecie.

Naszym życiem nie rządzi przeznaczenie czy los tylko my sami…

Karma kieruje się prawem karmicznym. Najważniejsze z nich mówi, że nasze życie zależne jest od nas samych. Tylko my mamy ma nie wpływ. Bierzemy odpowiedzialność za jego kształt i przebieg. Opisuje to dokładnie Prawo Odpowiedzialności.

„Karma wraca”

Z twierdzeniem tym bardzo często spotykamy się w codziennym życiu. Hasło to opisane dokładnie jest w Prawie Zmian. Sugeruje ono, że pewny bieg zdarzeń będzie powtarzalny dopóki nie zmienimy akcji, która prowadzi do rezultatów (reakcji).

Według zasady prawa karmicznego każda jednostka ludzka oddziałuje na inne osoby. Charakter naszych czynów zależny jest od tego co człowiek otrzymuje w zamian. Mowa tu o dobrym i złych uczynkach.

Silna wiara w karmę warunkuje dobre zachowania. Ludzie wierzą, że ich pozytywna inicjatywa zagwarantuje im szczęście czy sukcesy zawodowe.

Zaznaczyć trzeba, że czynienie dobra musi być bezinteresowne. Nie można nastawiać się na przyszłościowe korzyści.

Karmę czasem można wyrazić za pomocą sformułowania „człowiek zbiera co zasiał”.

Osoby o złej karmie mogą być w życiu nieszczęśliwe. Są negatywnie odbierane i traktowane przez otoczenie. Natomiast osoba z dobrą karmą to osoba z dobrym nastawieniem i otwartym sercem. Spotykają ją pozytywne zdarzenia, które są konsekwencją  dobrych inicjatyw w przeszłości.

Nie dopuść aby ZŁA karma wróciła…

Filozofia dalekiego Wschodu mówi, że „dopóki żyjesz, możesz zmienić wszystko”.

Jeśli w swoim życiu dopuszczasz się złych uczynków ważne jest zadośćuczynienie i skrucha. Ważnym elementem jest też dążenie to pojednania. Należy dążyć do wybaczenia przez pokrzywdzonego.

Jeśli nie czujemy satysfakcji z naszego obecnego życia należy dążyć do zmian. Praca nad sobą oraz chęci mogą być gwarancją sukcesu w postaci dobrej karmy w przyszłości.

MP

Udostępnij: