Szczęście dla każdego oznacza coś innego, jednak nieszczęście ma w przypadku każdego z nas wspólny mianownik. Szybko zauważamy, kiedy ktoś jest nieszczęśliwy, tak samo inni zauważają, kiedy sami jesteśmy nieszczęśliwi. Według badań to nasze nawyki oraz sposób myślenia w połowie wpływają na poczucie szczęścia. Poniżej przedstawiamy 6 konkretnych zachowań i nawyków powodujących poczucie nieszczęścia.

  1. Porównywanie się z innymi

  Jeśli nieustannie porównujesz się do innych - najwyższy czas przestać. Porównywanie się z innymi nie ma najmniejszego sensu, bo zawsze znajdzie się ktoś pod jakimś względem lepszy, a co za tym idzie nigdy nie osiągniemy pełni szczęścia, bo zawsze ktoś będzie miał więcej.

  2. Narzekanie

  Narzekanie powoduje "nastawienie mózgu" na negatywne myśli. W konsekwencji nawet jeśli sytuacja wokół ulegnie zmianie na lepsze, wcześniejsze negatywne myślenie może być poniekąd łatwiejsze. Narzekanie również najzwyczajniej wprawia nas w gorszy nastrój, który często udziela się innym.

  Zobacz także: Oddałam matkę do hospicjum, aby normalnie funkcjonować.

  3. Pesymizm

  Pesymizm jest bardzo niewskazany dla naszego poczucia szczęścia, szczególnie jeśli nie ma ku temu żadnych racjonalnych przesłanek. Ponadto pesymizm działa jak przepowiednia - jeśli nie wierzymy, że coś się uda, z dużą dozą prawdopodobieństwa tak będzie. Pesymistyczne myśli są również bardzo trudne do pozbycia się.

  4. Postrzeganie siebie jako ofiary

  Według naukowców osoby nieszczęśliwe mają tendencję do stawiania siebie w pozycji przegranej. Innymi słowy przekonują innych i samych siebie, że wszystko jest przeciwko nim. Takie myślenie z pewnością nie wniesie niczego dobrego, a wręcz przeciwnie.

  5. Siedzenie w domu

  Czując się nieszczęśliwym najczęściej wolimy zostać w domu, nie obcować z ludźmi. Tymczasem specjaliści przekonują, że socjalizacja, nawet jeśli z pozoru nie mamy na nią ochoty, pozytywnie wpływa na nastrój. To dlatego zamykanie się w domu kiedy jesteśmy smutni działa jak potęgowanie nieszczęścia.

  6. Poświęcanie czasu na zdobycie czegoś

  Prawdą jest, że poczucie szczęścia zwiększa się przy lepszych warunkach finansowych, ale do pewnego momentu, jednak specjaliści przekonują, że te zjawisko zanika przy większych kwotach. Dlatego nie należy gonić za rzeczami, ponieważ wcale nie przełoży się to na poczucie ogromnego szczęścia. Ponadto poświęcając na to czas możemy stracić to, co naprawdę może nas uszczęśliwić - spotkania z przyjaciółmi, czy realizowanie pasji.

  Udostępnij:

  Sklep