CBOS przedstawia wyniki nowego sondażu dotyczącego czytania książek przez Polaków. Zdecydowana większość (62%) deklaruje, że lubi czytać książki. Statystycznie chętniej sięgają po nie kobiety (72%) niż mężczyźni (50%). Aż 30% respondentów przyznaje, że w ciągu roku nie przeczytała ani jednej książki.

Statystyki na przestrzeni lat

Centrum Badania Opinii Społecznej porównało najnowsze wyniki badań z tymi przeprowadzonymi w roku 1998, 2001, 2007 oraz 2011. Ogólnie rzecz biorąc wyniki z badań są zbliżone do tych z roku 1998.

Statystyczny czytelnik

CBOS wskazało, że znacznie więcej kobiet niż mężczyzn ubi czytać (72% do 50%). Ponadto niemal połowa mężczyzn przyznaje, że nie lubi czytać (47%), a kobiet zdecydowanie mniej (26%). Istnieje również pewna zależność między chęcią czytania a miejscem zamieszkania - im większa miejscowość, tym więcej ludzi lubi spędzać czas przy książce. Na wsi wskaźniki osób lubiących czytać oraz temu przeciwnych oscylują wokół 50%. W średnich i dużych miastach książki lubi czytać 68% z nas, a tego entuzjazmu nie podziela już tylko 28%. Jeszcze inaczej sprawa przedstawia się w aglomeracjach; aż 78% uznaje lekturę za dobry sposób na spędzenie wolnego czasu, a nie przepada za tym jedynie 18%.

Chęć czytania a wykształcenie

Istnieje również pewna zależność między poziomem wykształcenia, a zamiłowaniem do książek. Z wykształceniem podstawowym tylko 37% osób deklaruje, że lubi czytać książki. Tak samo sytuacja wygląda wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Wiele bardziej przychylny stosunek do literatury mają Polacy z wykształceniem średnim (czytać lubi 70%) oraz wyższym (86%).

NB

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img