Samotność konstruktywna- próbując w prosty sposób wyjaśnić to zagadnienie możemy stwierdzić, że jest to zjawisko gdy samotność broni nas przed tym, co nam szkodzi.

Natomiast według psychologów jest to spełnienie naszej potrzeby odizolowania się od środowiska, które nam szkodzi lub nas wyczerpuje, aby ponownie wsłuchać się w siebie i w ten sposób zregenerować się psychicznie.

Samotność zazwyczaj kojarzy się negatywnie. Wywołuje w nas emocje niepokoju i lęku. Ludzie przywykli do życia w parach, grupach. Chcą mieć poczucie przynależności.

Na świadomą samotność decydują się ludzie, którzy są psychicznie wyczerpani. Całą swoją energię przez długi czas kierowali na zewnątrz, zapominając o własnych potrzebach. Chcą odciąć się od toksycznego otoczenia, które stymuluje w nich jedynie negatywne emocje. W czasie tym skupiają się na zdobywaniu umiejętności budowania swojej tarczy ochronnej.

Samotność konstruktywna może mieć charakter terapeutyczny. Może działać na nas kojąco i pozwala skupić się na „wewnętrznym ja”. Ma na celu przywrócenie zatraconego poczucia wartości, pozwala na odbudowanie swoich przekonań.

Samotność z wyboru – zalety :

 

  • Cisza i spokój pozwala nam na pełną regenerację umysłu. Pomaga skupić się i odzyskać jasne myślenie. Odcina nas od stresogennych bodźców.
  • Produktywność – okazuje się, że praca w spokojnym otoczeniu może być bardziej efektywna. Rozpraszające bodźce nie zakłócają wtedy naszych myśli. Będąc w odosobnieniu pracujesz nad poprawą swojej koncentracji.
  • Brak presji. Pracując czy przebywając w grupie zazwyczaj kierujesz się zdaniem większości osób. Dążysz do kompromisu. Ulegasz pewnym decyzjom, które mogą być sprzeczne w Twoim odczuciu. Będąc sam ze sobą skupiasz się tylko i wyłącznie na swoich spostrzeżeniach. Nie musisz kierować się narzuconym zdaniem.
  • Pozytywny wpływ na relacje – podczas okresu samotności nabierasz dystansu do pewnych spraw. Czas ten pozwala Ci też na dokładne określenie swoich pragnień. Po takim okresie izolacji możesz bardziej docenić relacje międzyludzkie. Samotność też aktywuje w Tobie empatię.

 

Każdy człowiek potrzebuje samotności w swoim życiu. Ma ona pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Z uwagi na różnorodność temperamentów i cech osobowościowych okresy samotności mogą mieć różny czas trwania. Niewątpliwie świadoma samotność ma wiele pozytywnych aspektów. Warto nauczyć się czerpać korzyści z takich okresów w naszym życiu.

“Nie boję się samotności, niektórzy ludzie są stworzeni tak, by się nią delektować” -Charlotte Bronte

MP

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img