Wokół terapii psychologicznej krąży wiele mitów i stereotypów. Ludzie unikają jej z różnych powodów. Mają błędne wyobrażenia i obawy. Pamiętajmy, że zdrowie psychicznie jest niezmiernie ważne. Wizyta u psychologa czy psychiatry powinna być tak samo naturalna jak wizyta u kardiologa.

Skoro leczysz chore serce dlaczego nie leczysz chorego umysłu i duszy?

Psychoterapia to niezwykła przygoda, która pozwoli zaglądnąć w głąb siebie i poznać nieznane Ci dotąd zakątki Twojego umysłu.

Okazuje się, że jedna na pięć osób zmaga się z problemami psychicznymi. Zdrowie psychiczne często jest bagatelizowane.

Mity na temat psychoterapii

  • Terapia jest dla „nienormalnych”. Przyjęło się założenie, że psycholog czy psychiatra zajmuje się tylko ciężkimi chorobami psychicznymi typu schizofrenia czy psychoza. Nic bardziej mylnego. Terapeuci przyjmują również osoby, które doświadczają chwilowych kryzysów czy załamań nerwowych. Nie wstydź się przyznać do słabości i prosić o pomoc.
  • Szkoda pieniędzy na terapię- zwrócę się o pomoc do przyjaciół – Twoi bliscy nie mają wiedzy i narzędzi aby pokazać Ci mechanizmy działania Twojego umysłu. Stałe obciążanie rodziny czy przyjaciół swoimi problemami może negatywnie wpłynąć na Wasze relacje. Koszt terapii obecnie nie jest aż tak wysoki. Może warto zrezygnować z kilku przyjemności na kosz zdrowia psychicznego? Koszt terapii nie przewyższa korzyści, które z niej płyną. 
  • Terapeuta ma wiedzę ale mnie nie zrozumie – ludzie uważają, że posiadanie teoretycznej wiedzy nie pozwoli terapeutom na dogłębne ich zrozumienie. Twierdzą, że tylko osoby z takimi samymi doświadczeniami są w stanie ich wesprzeć.
  • Leki bardziej mi pomogą. Psychoterapia to zwykła rozmowa o problemach. Zażywanie leków to często droga na skróty. Farmaceutyki tylko maskują problem, działają na skutki a nie przyczynę, która leży gdzieś głębiej i często wymaga szczegółowej analizy. Czasem warto połączyć leki z psychoterapią.
  • Psychoterapeuta jest czarodziejem – psychoterapia nie daje recepty na szczęśliwe życie. Nie leczy duszy i umysłu jak czarodziejska różdżka. Sukces psychoterapii zależny jest przede wszystkim od zaangażowania pacjenta. Terapeuta jest jedynie mentorem, przewodnikiem.

 

Wiele osób nie korzysta z pomocy specjalistów z dziedziny psychologii i psychiatrii. Obawiają się obnażenia swoich słabości. Wstydzą się i nie lubią być oceniane. Korzystanie z usług terapeutów nadal w społeczeństwie uważane jest za coś dziwnego.

MP

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img