Obawa przed opinią innych ludzi wzbudza w nas obsesyjne kontrolowanie pewnych zachowań. Jest pewnego rodzaju hamulcem i demotywatorem życiowym.

Lęk przed oceną sprawia, że jesteśmy na „niewidzialnej smyczy”. Często tłumimy w sobie emocje, nie żyjemy pełnią życia. Blokują nas stereotypy moralne, społeczne.

Przejmowanie się opinią innych spowodowane jest niejednokrotnie naszą niską samooceną lub nieodpartą potrzebą „bycia lubianym/ą.”

Zastanów się czy oceniający jest dla Ciebie wartościową osobą...

Często uwagi i sugestie kierowane są w naszą stronę przez osoby nam bliskie. Mamy do nich szacunek więc przejmujemy się ich zdaniem, które może być wartościowe. Ich komentarze zapewne biorą się z troski. Opinie takie zawsze warto przeanalizować.

Najczęściej jednak oceniają nas osoby trzecie, nie wnoszące niczego do naszego życia. Zazwyczaj są dla nas anonimowe i obce. Zastanówmy się zatem co ich opinia ma wnieść do naszego życia i jaka ma wagę.

Często bywa, że czyjaś ocena podcina nam skrzydła. Tracimy pewność siebie i wiarę we własne przekonania.

Zawsze można wysłuchać „komentującego” i zachować coś wartościowego dla siebie.

Jeśli jednak opinia nie jest w zgodzie z Tobą – zignoruj ją!

Ważną zasadą, o której należy pamiętać jest to, że żadna osoba nie powinna nas oceniać gdy nie jest pytana o zdanie. Tacy „pozorni doradcy” nie mogą wpływać na nasze decyzje.

Oto kilka cennych rad, które pozwolą Ci na swobodę decyzji...

  • Trening asertywności – musisz pozbyć się nawyku zgadywania cudzych oczekiwać i myśli. Naucz stawiać się swoje granice ale jednocześnie szanuj innych.
  • Nie nadawaj znaczenia swoim myślą –gdy usłyszysz jakąś opinie na swój temat, przyjmij ją do wiadomości ale nie analizuj jej. Nie dawaj tym myślą uwagi i energii.
  • Nie podążaj za wyobraźnią Twojego umysłu- często bywa, że już sama myśl w naszej głowie „A co pomyślą inni?” wywołuje w nas lęk i blokadę przed działaniem. Nie dajmy się zastraszyć.
  • Każdy ma prawo do własnej opinii – pamiętaj, że każdy ma swobodę wyrażania swojego zdania. Pod warunkiem, że robi to z szacunkiem. Pamiętaj jednak, że nie ma uniwersalnej prawdy. Kiedy większość osób wypowiada się odmiennie niż Ty, nie znaczy to, że mają one rację.
  • Nie daj się zdemotywować- Nie pozwól podcinać sobie skrzydeł. Żyj w zgodzie ze sobą. Nikt bowiem nie przeżyje życia za Ciebie. Zaufaj sobie.

 

Naturalną potrzebą każdego człowieka jest dążenie do akceptacji. Jeśli jednak dążenie do uznania społecznego blokuje Cię w działaniach i wywołuje lęk to znak, że czas na zmianę myślenia.

Osoby, które przesadnie przejmują się tym, co powiedzą inni, często same są krytyczne wobec otoczenia. Praca nad swoim krytycyzmem pomoże nam na nabranie odpowiedniego dystansu.

MP

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img