Badania naukowców z University College London i Aarhus University w Danii pokazały, że w momencie, gdy ludzie zgadzają się z naszą opinią, w mózgu aktywuje się ośrodek odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności.

Przy podejmowaniu decyzji często sugerujemy się opinią innych. Nasz komfort emocjonalny i samopoczucie uzależniamy od osób trzecich. Często sugerujemy się zdaniem większości, blokując jednocześnie realizacje swoich zamierzeń, marzeń.

Ludzie lubią być doceniani, lubiani dlatego często są ulegli. Chcą się przypodobać, mieć poczucie przynależności i akceptacji. Decyzje podporządkowują oczekiwaniom społeczeństwa.

Często nasze decyzje życiowe opieramy na wątpliwości: „Co ludzie powiedzą?”. Myślenie takie hamuje w nas inicjatywę w działaniu, deprymuje nas.

Jeśli jesteśmy w stanie uwierzyć w to, co ktoś inny mówi i uważa na nasz temat, znaczy to, że sami nie mamy wystarczająco silnych poglądów na swój temat i brakuje nam pewności siebie.

Kierowanie się opinią innych można porównać to manipulacji słownej. Przysparza ona często wiele smutku i rozczarowania.

Jak uwolnić się od opinii innych. Kilka wskazówek:

  • Skup się na tym, co kochasz – dotyczy to każdej dziedziny Twojego życia. Nie zastanawiaj się nad pożytecznością czy opłacalnością. Nie musisz być chwalony i odnosić ciągłe sukcesy. Wystarczy, abyś czerpał wewnętrzną przyjemność i spokój.

 

  • Bądź sobą/zaufaj sobie - im większa akceptacja i tolerancja dla swojej wyjątkowości, tym większe poczucie spełnienia. Musisz wypracować w sobie umiejętność słuchania siebie. Wewnętrzna intuicja jest zazwyczaj dobrym doradcą. To Ty znasz siebie najlepiej i wiesz, co będzie dla Ciebie najlepsze.

 

  • Słuchaj jedynie wartościowych opinii – zastanów się nad osobami, które Cię oceniają czy krytykują. Jaką mają wartość w Twoim życiu? Czy są dla Ciebie bliskie? Jeśli szanujesz i cenisz je, warto wziąć pod uwagę ich zdanie i wskazówki. Mogą być naprawdę cenne, gdyż oparte są na szczerości.

 

  • Zmień podejście – nie jesteś zawsze w centrum uwagi. Oczy całego świata nie są skierowane tylko na Ciebie. Często ludziom wydaje się, że są nieustannie obserwowani i oceniani. Nawet jeśli ktoś w myślach skomentuje Twój wygląd czy zachowanie, nie będzie tego rozpamiętywał i drążył.

 

  • Naucz się przyjmować krytykę – zawsze znajdzie się ktoś, kto niepytany wyrazi swoje zdanie. Często opinie takie mogą być krzywdzące dla Ciebie. Ważne jest, jak potraktujesz nieprzychylną krytykę. Pamiętaj, że niektórzy ludzie mają skłonności jedynie do de motywowania. Nie bierz do siebie niewartościowych uwag.

 

Warto pamiętać, że „ile ludzi, tyle opinii”. Nie zadowolimy każdego. Nie zmieniajmy siebie, swojego światopoglądu i swoich planów ze względu na presje otoczenia. Najważniejsze jest, abyś był w zgodzie ze sobą i swoim życiem zadowolił sam siebie. Podążaj za swoją intuicją i wewnętrznym głosem.

MP

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img