W wirtualnym świecie na dzieci czeka mnóstwo zagrożeń, wobec których mogą być bezbronne. Sprawdź, czy Twoja pociecha jest bezpieczna w sieci. Dowiedz się, jakie zagrożenia mogą znajdować się w Internecie i jak się przed nimi bronić.

Cyberprzemoc

Cyberprzemoc to jedno z najczęstszych zjawisk, z jakim można zetknąć się w Sieci. Szczególnie narażone są na nią sławne osoby, ale także dzieci i nastolatkowie, którzy nie potrafią radzić sobie z hejtem. Nasze pociechy mogą być ośmieszane albo wyzywane w sieci przez rówieśników, którzy stosują wobec nich różne akty agresji. Publikują ośmieszające zdjęcia i filmiki, wyjawiają sekrety, nieprawdziwe informacje, dodają złośliwe komentarze lub podszywają się pod inne osoby.

Media społecznościowe a samoocena

Media społecznościowe obecnie nie służą jedynie do zabawy. Dawno minął czas gdy Facebook, Instagram czy TikTok, służyły wyłącznie do wysyłania sobie wiadomości i dzielenia się ze znajomymi zdjęciami lub filmami. Teraz używa się ich przede wszystkim do kreowania idealnego wizerunku w Sieci, często w celach zawodowych, marketingowych i promocyjnych.

Jednak pokazywanie idealnego, lecz często nierealnego życia może prowadzić do negatywnych, psychicznych konsekwencji, zwłaszcza u młodych osób. Młode osoby mogą poczuć, że z ich życiem jest coś nie tak, skoro tak bardzo różni się od tego, ukazywanego w wirtualnym świecie. Takie posty mogą wpłynąć na gorsze samopoczucie, problemy z samoakceptacją, samooceną i poczuciem własnej wartości. Wiele naukowych badań pokazuje, że istnieje bardzo silna negatywna zależność pomiędzy samooceną, a korzystaniem z mediów społecznościowych.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w Sieci?

Zadaniem rodzica jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka. Nie tylko w realnym, ale także wirtualnym świecie. W Internecie dzieci mogą być narażone na wiele niebezpieczeństw.

Jeśli chcesz przekonać się czy wszystko jest w porządku, uważnie obserwuj swoje dziecko i z nim porozmawiaj. Ustal z nim co wolno, a czego nie wolno w Internecie. Naucz go bronić się w sytuacji zagrożenia. Zapewnij je, że zawsze może liczyć na Twoją pomoc i wsparcie.

Jeśli okaże się że dziecko stało się ofiarą cyberprzemocy, zacznij działać. Krzywdzące posty można usunąć, wystarczy zgłosić się z prośbą do administratora o usunięcie obraźliwych treści. Odetnij dziecko od agresora, blokując go w mediach społecznościowych.  Jeśli wiesz, kto krzywdzi Twoje dziecko sprawę zgłoś rodzicom, szkole lub policji. 

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img