Każdego ranka zmuszasz się, żeby wstać i iść pracy? Codziennie czujesz się wyczerpany i przytłoczony, a to, czym się zajmujesz przestało przynosić Ci satysfakcję? To mogą być objawy wypalenia zawodowego, które dotyka coraz więcej pracowników! Dowiedz się, co je wywołuje, jakie są jego objawy i czy można sobie z nim poradzić.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Eksperci uważają, że aktualnie wypalenie zawodowe dotyka coraz więcej liczby pracowników. Taki kryzys może pojawiać się na skutek dużej liczby obowiązków i obciążenia pracą, przepracowania, niedostatecznego wynagrodzenia, nasilenia stresu w relacjach zawodowych i konfliktów na tym polu, niskiej kultury pracy. przyczynia się do niego przewlekły stres, nadmierne zmęczenie oraz stawianie sobie zbyt wysokich celów.

Coraz więcej wymagań ze strony pracodawcy, ciągłe sprawdzanie umiejętności, kompetencji i wysokie tempo pracy, sprawiają, że coraz więcej osób doświadcza tego przykrego stanu. Praktycznie każdy jest narażony na syndrom wypalenia, które powoli staje się chorobą cywilizacyjną.

Jak to się objawia?

Psycholog Christiny Maslach stworzyła trójwymiarową teorię wypalenia. Według niej wypalenie charakteryzuje się pewnymi następującymi po sobie fazami.

  • Najpierw pojawia się przytłaczające wyczerpanie, poczucie wycieńczenia i całkowitego wyczerpania energii.
  • Następnie pojawia się przygnębienie i obniżony nastrój. Występują negatywne uczucia, poczucie cynizmu i wyobcowania w pracy.
  • Na końcu dochodzi do zmniejszonej wydajności zawodowej. Pojawia się obniżenie oceny własnych dokonań, poczucie spadku osiągnięć zawodowych i uczucie, że wszystko co się robi nie jest wystarczająco dobre lub w ogóle nie ma sensu.

Jak wypalenie zawodowe wpływa na życie?

Objawy wypalenia zawodowego wpływają nie tylko na życie zawodowe, ale też na inne sfery. Mogą być tak silne, że nie pozwalają na codzienne funkcjonowanie.

Syndrom wypalenia może powodować problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Większość osób odczuwa obniżony nastrój, niepewność, stres, poczucie zagrożenia i silny lęk oraz strach przed przyszłością. Może pojawiać się rozdrażnienie, frustracja i złość. Takie osoby często doświadczają problemów z jasnym myśleniem, pamięcią, uwagą i koncentracją. Mogą mieć zaburzenia apetytu, problemy z układem pokarmowym oraz ze snem.

Czy można poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Jeśli zauważymy u siebie oznaki wypalenia zawodowego, musimy zacząć działać. Jeżeli nie zrobimy nic, aby polepszyć nasz stan, to sytuacja na pewno się pogorszy.

W takiej sytuacji najlepiej udać się na urlop, a już od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe będzie uznawane za chorobę, na którą pracownik będzie mógł otrzymać L4. Przede wszystkim warto skonsultować się ze specjalistą, który zaoferuje nam profesjonalną pomoc. Gdy mimo wszystko nie widzimy szansy na poprawę sytuacji, warto zacząć szukać innego miejsca pracy.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img