Oddech - jak wpływa na jakość naszego życia?

Oddech jest dla nas tak naturalny, że nawet się nad nim nie zastanawiamy. Tymczasem stanowi on podstawę naszego życia. Okazuje się, nie tylko czyste powietrze ma znaczenie. Równie ważny jest sposób, w jaki oddychamy. Jest tak istotny, że wpływa na jakość naszego życia.

    Oddychanie - nieświadomy i niezbędny proces

    Dostarczany tlen jest paliwem dla przemiany materii. Już tutaj widzimy, że bez niego nasz organizm by nie przetrwał. O ile bez jedzenia i wody możemy jakiś czas przetrwać, to tlen kończy się nam nawet już po kilkunastu sekundach po wstrzymaniu oddechu. Przeciętny człowiek bierze około 13 wdechów na minutę, co w ciągu dnia daje około 18 tysięcy oddechów.

    Jakie jest znaczenie prawidłowego oddechu?

    Dostarczanie tlenu i usuwanie dwutlenku węgla nie jest jedyną rolą oddychania. Ponadto oddech:

    - synchronizuje pracę obydwu półkul mózgu,

    - wzmacnia układ odpornościowy,

    - bezpośrednio wiąże się z prawidłowym snem,

    - może korzystnie wpływać na nasz układ nerwowy, ponieważ to właśnie dzięki niemu jesteśmy się w stanie szybko uspokoić.

    W jaki sposób należy prawidłowo oddychać?

    Powinniśmy przede wszystkim doprowadzić do tego, aby właściwy sposób oddychania stał się dla nas naturalny, stał się nawykiem. Nieprawidłowy oddech może przynieść negatywne skutki, przykładowo długotrwałe szybkie i płytkie oddychanie (powodujące nadmiar usuwanego dwutlenku węgla) może być przyczyną rozwoju wielu schorzeń i spadku samopoczucia.

     

    Po pierwsze powietrze powinniśmy wdychać i wydychać nosem (niektóre ćwiczenia oddechowe proponują wydychanie powietrza ustami, co również jest poprawne). Dlaczego? Ponieważ to właśnie tam następuje oczyszczenie, ogrzanie i nawilżenie powietrza. Istotna jest również postawa; proste plecy, ściągnięte łopatki i wysunięta do przodu klatka piersiowa umożliwiają swobodny oddech.

     

    Proces oddechu możemy podzielić na dwa podstawowe typy: oddychanie torem górnym - klatką piersiową oraz torem dolnym - sposób przeponowy. Za bardziej wskazany uznaje się oddech przeponą, gdzie ruchy oddechowe są skoncentrowane na ruchach dolnych żeber. Za sprawą pracy przepony zebra wykonują ruchy rotacyjne podczas oddychania.

     

    Oddech torem przeponowym jest szczególnie polecany dla osób ćwiczących z dużymi ciężarami, a także podczas wykonywania wszelkich dynamicznych czynności. Ponadto oddech torem przeponowym jest w stanie przywrócić równowagę w pracy narządów wewnętrznych.

    NB

    Udostępnij: