Każdy z nas inaczej rozumie szczęście, tak jak każdy z nas inne życie prowadzi. Jednak bez względu na nasz wiek, płeć czy charakter istnieje kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie doprowadzi nas do szczęścia. Wiele lat przed śmiercią Miyamoto Musashi spisał listę zasad, których sam przestrzegał. Miyamoto był uznanym wojownikiem, a głoszona przez niego nauka jest zgłębiana i powtarzana aż to dziś. Przedstawiamy najważniejsze zasady z pracy "sposób na samotną podróż", które zaprowadzą nas do szczęśliwego i spełnionego życia.

Zaakceptuj życie takim, jakie jest

Akceptacja tego, na co nie mamy wpływu jest najważniejszym krokiem do spokojnego życia. Zaakceptowanie tych najtrudniejszych aspektów, których nie możemy zmienić uczyni nas silniejszym i odporniejszym na trudy życia.

Nie pozwól by Twoim życiem rządziła zazdrość

Zazdrość jest ludzka, jednak możemy z nią walczyć. Przecież zawsze jest ktoś od nas piękniejszy /bogatszy / szczuplejszy itp. Nie możemy ciągle porównywać się do innych, oczekując więcej. Bądźmy wdzięczni za to, co mamy.

Nie narzekajmy

Im bardziej narzekamy, tym gorzej to wpływa na nasze samopoczucie. Podobno Polacy mają do tego największą skłonność, jednak nie możemy dać się temu pochłonąć. Każdy ma nieprzyjemne doświadczenia, ale rozpamiętywanie i ciągle wracanie do przeszłości blokuje naszą przyszłość.

Nie dążmy do posiadania

Pieniądze, luksusowy dom i samochód mogą się wydawać ważne, jednak u schyłku naszego życia nie będzie to miało najmniejszego znaczenia. Jest wiele cenniejszych dóbr w życiu, takich jak miłość i zdrowie. Kolekcjonujmy chwile i wspomnienia, nie rzeczy.

Zawsze chroń swój honor

Podążajmy za swoimi przekonaniami i wiedźmy honorowe życie według własnych zasad. Wierzmy w wyznawane wartości moralne, religijne czy też społeczne.

Nie gromadź bogactw na starość

Część z nas oszczędza, by na czas emerytury cieszyć się bogactwem. Inne podejście miał samurajski wojownik; według niego powinniśmy żyć chwilą, a ponadto nie potrzebujemy nadmiaru przedmiotów i dóbr, żeby prowadzić szczęśliwe życie.

Nie używaj broni, jeśli nie jest to konieczne

W naszych czasach jako broń możemy uznać np. ostre słowa, czyny czy wykorzystanie pozycji. Jak twierdził Musashi obrona własna jest dozwolona, jednak atakowanie jeśli nie ma takiej konieczności jest grzechem.

Szanuj Bogów i siły wyższe, ale nie ograniczaj się tylko i wyłącznie do nich

Bogowie powinni być przez nas podziwiani, ale nie powinni kierować każdą naszą decyzją. Mogą być drogowskazem, wyznaczać wartości nadrzędne, ale to my podejmujemy decyzję, jakie ścieżki w swoim życiu wybierzemy.

 Jakie ponadto zasady wyznawał Samuraj?

- Nie wierz w coś, tylko dlatego, że kazano ci w to wierzyć.

- Bądź powściągliwy jeśli chodzi o jedzenie.

- Daj sobie możliwość wyboru.

- Nie pozwól, żeby zawładnęło tobą pożądanie.

- Nie żyj z poczuciem żalu.

- Bądź wolny od pragnień.

- Porzuć obsesję na własnym punkcie.

- Nie zadręczaj się myślami o smutnych rozstaniach.

- Nie działaj impulsywnie pod wpływem emocji.

- Nie obawiaj się śmierci.

NB

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img