To miłe i przyjemne słowa na nasz temat sformułowane przez inną osobę. Mogą odnosić się do naszego wyglądu, charakteru, tego, co zrobiliśmy lub jak się zachowaliśmy. Dowiedz się, czym są komplementy, jakie funkcje spełniają, jak na nie reagować i jak mówić je innym.

Czym są komplementy?

Komplementy to miłe słowa na nasz temat sformułowane przez inną osobę: rodzica, partnera, dziecko, przyjaciela, a nawet zupełnie obcego człowieka. Mogą dotyczyć naszego wyglądu fizycznego, cech charakteru, sposobu zachowania, czy działań.

Jaki funkcje pełnią komplementy?

Miłe słowa poprawiają nastrój i wpływają na dobry humor. Przede wszystkim komplementy pozwalają wzmocnić pewność siebie, wpływają na samoocenę i polepszają samopoczucie. Pozwalają dostrzec to co najlepsze i skupić się na mocnych stronach i zaletach.

Komplementy mogą zachęcać nas do działania, motywować i mobilizować do pokonywania trudności. Dzięki nim uświadamiamy sobie, że czujemy się dla kogoś ważni, przez kogoś kochani i podziwiani. Dowiadujemy się co robimy dobrze i za co inni nas lubią.

Także mówienie sobie samemu przyjemnych rzeczy i myślenie o sobie pozytywnie, może korzystnie na nas wpłynąć. To prosty sposób do lepszej samooceny i budowania poczucia własnej wartości.

Warto zastanowić się nad swoimi zaletami. Gdy zdasz sobie sprawę ze swoich mocnych stron, umiejętności i znajdziesz możliwości ich rozwinięcia lub wykorzystania, to Twoje życie zmieni się na lepsze!

Jak reagować na komplementy?

Gdy słyszysz komplement jesteś zawstydzony, zmieszany lub mu zaprzeczasz? To bardzo często popełniany błąd! Wiele osób po prostu nie potrafi odpowiednio reagować na komplementy. Gdy je słyszymy jesteśmy niepewni tego, czy druga osoba ma rację i to podważamy.

Gdy usłyszysz komplement po prostu podziękuj. Możesz także odwdzięczyć się miłym słowem osobie, która nas skomplementowała. Nawet jeśli wydaje Ci się przesadzony lub nieszczery, powiedz „dziękuje”, po czy możesz dać do zrozumienia rozmówcy, że nie zgadzasz się z jego słowami lub zasygnalizować, że domyślasz się, że nie są one mówione prosto z serca.

Przyjmowanie komplementów kierowanych pod naszym adresem, bez kwestionowania ich, po jakimś czasie sprawia, że zaczynamy w nie wierzyć.

Jak mówić innym komplementy?

Mów szczerze, tak aby Twoje słowa zawierały prawdziwe myśli i spostrzeżenia. Mów je osobie, która może i chce je usłyszeć, dostosuj je do odpowiedniego czasu i sytuacji.

Nie mów innym komplementów, dotyczących sfer, które są ich słabą stroną. Nie zawstydzaj innych komplementami i nie bądź nachalny.

Nie wykorzystuj ich także do zamaskowania swoich błędów lub uniknięcia przykrych konsekwencji.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img