Manipulacja może przybierać różne formy, jej główne sposoby, to uwodzenie, obwinianie, zastraszanie i robienie z kogoś ofiary. Jest formą wywierania wpływu w celu osiągnięcia pewnych korzyści. To sposób wykorzystywania czyiś słabości i emocjonalne znęcanie się nad drugą osobą. Dowiedz się, jak rozpoznać, że ktoś Tobą manipuluje. Jak się przed tym bronić?

Manipulacja i jej różne formy

Manipulatorem może okazać się każda osoba: szef, kolega z pracy, członek rodziny, a nawet partner. Ktoś może manipulować nami celowo i z premedytacją lub robić to całkowicie nieświadomie. Rozpoznanie manipulacji może nie być łatwym zadaniem. Zwłaszcza, że przybiera ona różne formy.

Jak rozpoznać, że ktoś Tobą manipuluje?

Jeśli ktoś traktuje Cię w ten sposób, to znak, że Tobą manipuluje.

Nie docenia Cię, okazuje niezadowolenie. Krytykuje Cię, lekceważy i negatywnie ocenia. Okłamuje Cię i często mija się z prawdą. Wzbudza w Tobie poczucie winy. Niszczy Twoją samoocenę. Nie liczy się z Twoimi uczuciami, potrzebami, ani pragnieniami. Stosuje wobec Ciebie emocjonalny szantaż. Ma nad Tobą kontrolę i ogranicza Cię. Wykorzystuje Cię do własnych celów.

Nie ze mną te numery! 7 sposobów jak nie dać się zmanipulować.

1.

Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji, nawet jeśli czegoś bardzo pragniesz. Daj sobie 48 godzin na przemyślenie sprawy i dopiero wtedy zdecyduj, co robić.

2.

Ostro reaguj na próby manipulacji. Nie bój się komuś przerwać i powiedzieć „nie”, jeśli ktoś przekracza Twoje granice lub coś na Tobie wymusza.

3.

Jasno przedstaw swoje stanowisko i punkt widzenia. Trzymaj się swoich postanowień.

4.

Kontroluj sytuację, staraj się utrzymać swój punkt widzenia, nawet jeśli różni się od czyjegoś. Masz prawo mieć swoje zdanie i poglądy, nie musisz zgadzać się z innymi.

5.

Podczas rozmowy używaj parafrazy. Poinformuj drugą osobę, że rozumiesz jej stanowisko, odzwierciedlając jej słowa.

6.

Słuchaj uważnie drugiej osoby, aby zrozumieć jej perspektywę. W ten sposób łatwo wyczujesz próby manipulacji.

7.

Przede wszystkim zwróć uwagę na to jak się czujesz, po spotkaniu z manipulatorem. Jeśli jesteś zdezorientowana, przybita, rozdrażniona, obwiniasz się lub czujesz się nieprzyjemnie- właśnie miałaś do czynienia z próbą manipulacji.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img