Przepraszanie nie jest proste, wymaga od nas umiejętności przyznania się do błędu, wyrażenia skruchy i proszenia o wybaczenie. Dowiedz się, jak przepraszać i kiedy to robić. Czy istnieją rzeczy, za które nigdy nie powinieneś przepraszać?

Przepraszanie to trudna sztuka

Przepraszanie jest trudną sztuką, wymaga od nas dojrzałości emocjonalnej i społecznych umiejętności. Przede wszystkim umiejętności przyznania się do błędu, brania odpowiedzialności za swoje słowa i czyny, wyrażenia skruchy i proszenia o wybaczenie. Przepraszanie nie jest proste i wielu osobom może sprawić nie lada kłopot…

Kiedy powinniśmy przeprosić?

Przepraszanie jest przyznaniem się do błędu oraz proszeniem drugiej osoby o wybaczenie. Wymaga świadomości tego, co zrobiliśmy, przyznania się do tego, że było to złe, zadeklarowania chęci poprawy i wyrażenia skruchy.

Powinniśmy przeprosić, jeśli zrobiliśmy coś, czego szczerze żałujemy. Zraniliśmy lub skrzywdziliśmy drugą osobę, która przez nas cierpi. Popełniliśmy niestosowne, niegodne, moralnie złe lub karalne czyny.

Nie zawsze musisz przepraszać

Jednak wiele osób przeprasza za rzeczy, chociaż tak naprawdę nie muszą tego robić. Usprawiedliwiamy się przed innymi i tłumaczymy się, podczas gdy nie zrobiliśmy niczego złego. Odczuwamy poczucie winy i bijemy się w piersi, ponieważ uważamy, że powinniśmy zachowywać się w ten sposób, inaczej zostaniemy potępieni.

Pamiętaj, za to nigdy nie musisz przepraszać:

Nie przepraszaj za swoją przeszłość. Nie cofniesz czasu i nie zmienisz biegu zdarzeń. Najlepsze co możesz zrobić, to skupić się na tym, żeby nie popełnić ponownie tych samych błędów.

Nie musisz przepraszać za swoje poglądy, dopóki nie urażają innych, czy nie są wypełnione nienawiścią. Odnoś się do innych z szacunkiem i akceptacją.

Nie przepraszaj za to, że udało Ci się osiągnąć sukces i zrealizować swój cel. Masz prawo odczuwać dumę i zadowolenie i nie musisz umniejszać swoich zasług, ani tym bardziej za nie przepraszać.

Nie przepraszaj za to, że czegoś nie wiesz. Nikt nie jest nieomylny i w porządku jest nie wiedzieć wszystkiego, szczególnie, że człowiek uczy się całe życie.

Nie przepraszaj za innych. Jesteś odpowiedzialny wyłącznie za siebie, swoje słowa, zachowanie i czyny. Nie masz obowiązku przepraszać za kogokolwiek innego.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img