Zjawisko Catfishingu jest ostatnio bardzo popularne. Wiele osób szuka drugiej połówki za pomocą serwisów randkowych online. Warto zaznaczyć, że znajomości zawarte w sieci cechuje często duża niewiarygodność. W Internecie może się czaić wiele pułapek społecznych. Na Netflixie powstała nawet amerykańska komedia pt. „Miłosna pułapka”, opisująca zjawisko catfishingu.

O Catfishingu

Catfishing jest to podawanie w sieci nieprawdziwych informacji na swój temat. Tworzenie fałszywej tożsamości. Jest to podszywanie się pod kogoś innego. Posługiwanie się fikcyjnymi zdjęciami.

Zjawisko to widoczne jest szczególnie na portalach randkowych.

Osoby decydujące się na catfishing mają często problemy z akceptacją siebie i niskim poczuciem wartości. Walczą z kompleksami.

Termin ten po raz pierwszy został użyty przez producenta filmowego Nev’a Schulman’a. Mężczyzna padł ofiarą internetowego oszustwa, swoją historię opisał w dokumencie w 2010 roku.

Motywy działania catfishingu

 • Szantaż – nawiązanie kontaktu z oszustem może prowadzić do szantażu. Relacja jest budowana przez długi czas, dochodzi do wymiany osobistej korespondencji czy zdjęć. Następnie oszuści żądają pieniędzy, grożąc upublicznieniem kompromitujących materiałów. Groźba może dotyczyć również zdemaskowania przed rodziną.
 • Wyłudzenia finansowe – zdarza się, że oszuści przez długi czas nawiązują „więź” z ofiarą, wzbudzają w niej spore zaufanie. Po jakimś czasie wymyślają nieprawdziwą historię o rzekomym wypadku, czy kosztownej operacji. Ofiary, które zdecydują się na finansową pomoc, nie odzyskują zazwyczaj pieniędzy, a oprawca znika z sieci.
 • Zemsta – porzucone osoby decydują się na zakładanie fikcyjnych kont, aby uwieść i flirtować, a następnie zerwać znajomość i upokorzyć byłego partnera/partnerkę.
 • Nieśmiałość, samotność – często wirtualne, fałszywe konta zakładają osoby z niską samooceną. Swoje kompleksy chcą ukryć za wyidealizowanym wizerunkiem. Osoby flirtujące w sieci mają poczucie komfortu, są w swojej strefie bezpieczeństwa. Osoby samotne zakładają profile, aby poczuć namiastkę prawdziwej znajomości.
 • Podejrzliwość – zdarza się, że podejrzliwi partnerzy/partnerki zakładają fikcyjne konta, aby sprawdzić wierność swojej drugiej połówki.

 

Co powinno wzbudzić Twoją czujność?

 • Podawanie niespójnych informacji
 • Unikanie rozmów wideo
 • Prośby o pieniądze
 • Zbyt perfekcyjny profil/wizerunek
 • Absurdalne historie
 • Domaganie się wysyłania intymnych zdjęć.

 

Pamiętajmy, że budowanie relacji na kłamstwie nie wróży niczego dobrego. Szukając miłości w sieci, narażeni jesteśmy na różne pułapki. Bądźmy ostrożni i dbajmy o naszą delikatną sferę uczuciową, która tak łatwo może zostać zraniona.

MP

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img