Kryzys wieku średniego zazwyczaj kojarzy nam się ze starszym mężczyzną, który zaczyna flitować z młodszą kobietą, kupuje nowy samochód i ma potrzebę, by poczuć się królem życia i przeżyć drugą młodość. Choć traktowany z przymrużeniem oka, jest prawdziwym zjawiskiem i dotyka nie tylko mężczyzn. Kobiety również zmagają się z objawami kryzysu średniego!

Kilka słów o kryzysie po 40-tsce

Kryzys wieku średniego to okres w życiu człowieka, który nastaje, gdy osiągnięta zostaje połowa oczekiwanego czasu życia. Zwykle pojawia się po 40 roku. życia, niezależnie od płci, jednak zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn. Po czym rozpoznać, że wchodzimy w kryzys wieku średniego?

Po czym rozpoznać, że wchodzimy w kryzys wieku średniego?

Zaczynamy martwić się swoim zdrowiem

Choć wcześniej ignorowaliśmy wiele objawów, od pewnego czasu zaczęliśmy bardziej uważać i martwić się swoim zdrowiem. Regularnie odwiedzamy lekarzy i wykonujemy badania.

Wszystko przez to, że gorzej się czujemy i sypiamy, ciągle coś nas boli, kłuje, strzyka… Często mierzymy się też ze zmianami hormonalnymi, które u kobiet wynikają z okresu menopauzy, a u mężczyzn z andropauzy.

Robimy życiowy bilans

To czas, w którym zaczynamy robić życiowy bilans. Zastanawiamy się co do tej pory osiągnęliśmy, jak wygląda nasze życie. Czy osiągnęliśmy to, czego chcieliśmy i czy spełniliśmy swoje marzenia. Zaczynamy porównywać się z innymi.

Popadamy w stany depresyjne

Pojawia się poczucie pozornej straty tego, co było – młodości i szaleństwa. Przez to odczuwamy stan niezadowolenia, obniżenia nastroju i przygnębienia. Czujemy się samotni, niezrozumiani przez innych i opuszczeni.

Uświadamiamy sobie, że śmierć jest coraz bliżej

Kryzys może pojawić się w wyniku uświadomienia sobie nieuchronnego upływu czasu i ciągłego zbliżania się do śmierci. To sprawia, że towarzyszy nam ciągły niepokój, że wkrótce czeka nas coś złego. Pojawia się konflikt pomiędzy tym, kim obecnie jesteśmy, a kim planowaliśmy, że będziemy.

Kryzys czy zupełnie nowy rozdział?

Kryzys może prowadzić do wielu życiowych zmian, zarówno tych dobrych, jak i złych. To jak go przetrwamy zależy od nas samych, umiejętności radzenia sobie i wsparcia naszych bliskich.

W związku z kryzysem często pojawia się pragnienie ucieczki od odpowiedzialności i obowiązków. Może wystąpić znużenie obecnym związkiem lub sytuacją rodzinną, czy zawodową. Może wystąpić zwiększony pociąg do używek oraz ogólny stan niezadowolenia, obniżenia nastroju i przygnębienia, czy depresja.

Kryzys wieku średniego może prowadzić też do pozytywnych zmian. Wiązać się korzystnymi zmianami dotyczącymi wyglądu, zachowania, aktywności fizycznej, czy duchowego rozwoju. Kryzys może motywować człowieka do rozwoju, podniesienia kompetencji, realizacji swoich planów i marzeń. Zadbania o swoje zdrowie, wygląd i duchowy rozwój.

DZ

Udostępnij:


Sklep


Zobacz więcej

subscribe img