Każdy z nas po ciężkim dniu w pracy czy na zajęciach czasami czuje zmęczenie. W opublikowanych wynikach badań naukowcy wzięli pod lupę osoby po 40stym roku życia. Twierdzą, że w tym wieku każdy powinien pracować jedynie 25 godzin tygodniowo, co daje 3 dni pracy.

Naukowcy twierdzą, że jeśli jesteś po 40 roku życia i dalej pracujesz na pełen etat trzeba z tym skończyć. Co ciekawe, prawodawcy pracodawcy również mieliby na tym skorzystać.

Zapewne każdy przyzna, że cudownie byłoby pracować tylko 3 dni w tygodniu mając przy tym taką samą wypłatę i korzyści z pracy. Według przeprowadzonych badań byłoby to dobre nie tylko dla samych pracowników, ale również dla pracodawców. Opublikowane w 2016 roku badanie pokazuje, że ludzie którzy pracują 25 godzin w tygodniu są najlepszymi pracownikami – a dotyczy to tylko osób, które ukończyły 40 lat.

Badanie zostało przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Melbourne, którzy przeanalizowali za pomocą testów kognitywnych zwyczaje 3500 kobiet i 300 mężczyzn. Zostały wzięte pod uwagę także inne czynniki, takie jak: jakość życia, sytuacja w rodzinie i ekonomia. Wydajność osób biorących udział w badaniu znacznie się zwiększyła, gdy pracowali tylko 25 godzin tygodniowo. Ponadto badanie jasno pokazało, że wtedy stres i zmęczenie uległy redukcji. Autorzy badania mówią, że „Praca to obosieczny miecz. Może stymulować mózg, ale też długie godziny pracy i niektóre zadania wywołują stres i napięcie, co może mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze.”

Warto przypomnieć, że w obecnych czasach coraz więcej osób cierpi na choroby związane ze stresem i dlatego rozważenie wniosków badaczy byłoby niewątpliwie dobrym pomysłem.

NB

Udostępnij:


Sklep


Zobacz więcej

subscribe img