Picie z klasą, czyli wysokofunkcjonujący alkoholizm

To ludzie, których nigdy nie posądziłbyś o chorobę alkoholową. Mają świetną pracę, robią kariery, dobrze zarabiają, mają szczęśliwe rodziny i bogate życie towarzyskie. Alkoholicy wysoko funkcjonujący różnią się od stereotypowego obrazu uzależnionych od alkoholu osób. Dowiedz się, kim są i jakie są objawy tego rodzaju alkoholizmu.

Kim są alkoholicy wysokofunkcjonujący?

Alkoholicy wysokofunkcjonujący (HFA- ang. High Functioning Alcoholics) zaprzeczają stereotypowemu obrazowi alkoholika.

To często tak zwani „ludzie sukcesu”: pracownicy wielkich korporacji, finansiści, prawnicy, lekarze, politycy. Ludzie, którzy mają świetną pracę, robią kariery, dobrze zarabiają, mają szczęśliwe rodziny i bogate życie towarzyskie. Są zaradni, lubiani, otaczani szacunkiem.

Na pierwszy rzut oka są szczęśliwi i spełnieni. Ich zachowanie nie wzbudza żadnych podejrzeń. Jednak po pracy zrzucają maskę i upijają się w tajemnicy przed bliskimi.

Mogą tak funkcjonować nawet przez kilkanaście lat. Przez cały ten czas oszukiwać siebie i bliskich, że ich życie to bajka. A alkohol to tylko niewinna odskocznią od stresującej pracy i codziennych problemów. Powodzenie na różnych życiowych polach, tylko utwierdza ich w przekonaniu, że problem nie istnieje.

W pewnym momencie iluzja normalnego życia zaczyna powoli pękać. Następuje przełomowy moment: problemy w pracy, wypadek po alkoholu, rozwód i całe ich życie się rozsypuje…

Jak rozpoznać wysokofunkcjonującego alkoholika?

Najważniejsze sygnały alarmowe HFA (High Functioning Alcoholics):

  • Nie chce przyznać przed samym sobą, że ma problem z alkoholem. Zaprzecza, że jest uzależniony.
  • Tworzy pozory i ukrywa przed innymi swój problem.
  • Pije w samotności, tak aby bliscy, rodzina i przyjaciele tego nie widzieli. W ten sposób odsuwa od siebie myśl o uzależnieniu.
  • Utwierdza się w przekonaniu, że ma nad wszystkim ma kontrolę, dlatego co jakiś czas robi sobie przerwę w piciu (przez okres kilku tygodni lub miesięcy).
  • Nie utożsamia się ze stereotypowym wyobrażeniem pijaka z marginesu.
  • Robi wszystko, aby unikać konsekwencji swojego picia i nie ponosić za nie odpowiedzialności.
  • Alkohol traktuje jako nagrodę za ciężką pracę i świetny sposób na relaks. Zawsze znajdzie pretekst do picia i nigdy nie będzie nim uzależnienie.

Wysokofunkcjonujących alkoholików jest wielu…

Ten problem nie jest jednostkowy. Badania amerykańskiego Narodowego Instytutu ds. Alkoholizmu wykazały, że aż 20% osób uzależnionych od alkoholu w USA to właśnie alkoholicy wysokofunkcjonujący. Choć w Polsce nie były przeprowadzone takie badania, to z danych zebranych przez Szkołę Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie wynika, że 18% pracowników korporacji pije alkohol codziennie, a 40% kilka razy w tygodniu.

DZ

Udostępnij: