Kryzys w małżeństwie. Jak uratować małżeństwo?

W każdym małżeństwie są wzloty i upadki. Na przestrzeni lat przeżywamy dobre i złe chwile, a kryzys może pojawić się w każdej relacji. Nawet jeśli miedzy Wami jest źle, macie szansę uratować małżeństwo. Dowiedz się, jak to zrobić.

Kryzys w małżeństwie

W każdym związku występują dobre i ze chwile. Gdy tych złych jest coraz więcej, problemy narastają, trudności się mnożą, a my się od siebie oddalamy, możemy mówić o pojawieniu się kryzysu.

Na początku zrzucamy to wszystko na nadmiar obowiązków, przepracowanie, brak czasu. W pewnym momencie okazuje się, że żyjemy obok siebie, a nie ze sobą. Coraz częściej się mijamy, zamiast iść razem ramię w ramię. Oddalamy się od siebie, zaniedbujemy, nie okazujemy troski i wsparcia. Narasta emocjonalny dystans, a spada zaangażowanie. Pojawia się obojętność i chłód.

Jednak nawet jeśli Wami jest źle, zawsze istnieje szansa na uratowanie małżeństwa. Dowiedz się, jak to zrobić.

Jak uratować małżeństwo?

Nie unikaj rozmów zarówno na błahe, jak i poważne tematy. Pamiętaj, że otwarta komunikacja jest podstawą udanego związku. Nie bój się mówić partnerowi o tym co czujesz, jakie masz potrzeby i oczekiwania. Szczere rozmowy na pewno pomogą dojść do porozumienia.

Uważnie słuchaj tego, co ma do powiedzenia druga osoba, okazuj zainteresowanie, zauważaj, akceptuj uczucia i emocje partnera.

Nie licz na to, że druga osoba się domyśli, czego oczekujesz, jeśli nie powiesz o tym na głos. Pamiętaj, że partner nie potrafi czytać w Twoich myślach, więc otwarcie mów o tym, co leży Ci na sercu.

Ty też nie próbuj zgadywać cudzych myśli, czy intencji, nawet jeśli zdaje Ci się, że znasz partnera na wylot.

Zwróć uwagę na to, że niewypowiedziane żale i pretensje, kumulują się, a potem wybuchają w najmniej oczekiwanym momencie. Tłumienie i wypieranie negatywnych emocji, nie pomoże, a wręcz jeszcze bardziej zaszkodzi.

Nawet jeśli się kłócicie i nie dogadujecie, powstrzymaj się od krytyki, oceniania, oskarżania, zrzucania winy i odpowiedzialności na drugą osobę. Postaraj się opanować emocje, mówić spokojnie, zachować szacunek do drugiej osoby.

Najważniejsze jest to, żebyście potrafili dojść do porozumienia i znaleźć rozwiązanie, które zadowoli obie strony. Umiejętność porozumienia się pomimo różnicy zdań i popełnionych błędów, jest kluczem do pokonania kryzysu w związku.

Udostępnij: