Od najmłodszych lat powtarzano nam, że egoizm jest złą cechą. Jednak w niektórych okolicznościach bycie egoistą jest całkowicie normalne. Zdrowy egoizm to pozytywna postawa, która może być kluczem pokochania siebie, realizacji własnych celów i zaspokojenia potrzeb.

Dwie strony egoizmu

Egoizm ma dobrą i zła stronę. Jego zła strona wiąże się z egocentryzmem, zapatrzeniem w siebie i byciem samolubnym. To stawianie swoich potrzeb wyżej i ignorowanie innych. To dbanie o swoje dobro i szczęście kosztem innych ludzi, wykorzystywanie i manipulowanie nimi do własnych celów.

Jego dobra strona do zdrowy egoizm, który jest zupełnie czymś innym. To pozytywna postawa, która polega na przyznaniu sobie prawa do własnych emocji. To dbanie o własne potrzeby, bez odczuwania przy tym poczucia winy.

Czym jest zdrowy egoizm i co nam daje?

Zdrowy egoizm to miłość do samej siebie. To pozytywna postawa, która polega na akceptacji swoich emocji i uczuć, szacunku do siebie. To klucz do szczęścia, realizacji swoich potrzeb i pragnień. Może nas motywować i popychać do działania. Dawać nam siły do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i stresem. Dzięki niemu wzrasta nasze poczucie własnej wartości, samoakceptacja i szacunek do siebie. Stajemy się bardziej asertywni i spełnieni w wielu obszarach życia.

Jak zadbać o siebie?

Rano wstań pół godziny wcześniej i poświęć ten czas tylko dla siebie. Zrób coś, co pozytywnie Cię nastroi na resztę dnia. Wybierz się na szybki jogging, weź długi prysznic. Przygotuj ulubione śniadanie, obejrzyj odcinek serialu lub przeczytaj parę stron książki.

Stwórz listę swoich mocnych stron i zalet. Myśl o tym, w czym jesteś dobra, podkreślaj swoje umiejętności, dzięki temu będziesz bardziej pewna siebie.

Każdego dnia stań przed lustrem i praw sobie komplementy. Możesz pochwalić się za zrealizowanie jakiegoś celu lub po prostu powiedzieć sobie coś miłego.

Pamiętaj, że nie musisz zgadzać się ze zdaniem innych. Unikaj osób, które Cię krytykują i oceniają. Nie przejmuj się czyjąś opinią. Najważniejsze żebyś była sobą i była szczęśliwa.

Zacznij częściej mówić „tak”. Nie szukaj wymówek ani usprawiedliwień, żeby czegoś nie robić. Nie bój się nowości i zmian. Podejmuj wyzwania i próbuj nowych rzeczy. Jeśli coś Ci się nie podoba, nie bój się tego porzucić. Rob to, na co masz ochotę.

Skup się na sobie. Stawiaj się na pierwszym miejscu, zadbaj o swoje potrzeby i pragnienia. Pokochaj siebie, dzięki temu inni także obdarzą Cię miłością.

Udostępnij:


Sklep


Zobacz więcej

subscribe img