Zazdrość to uczucie, którego doświadczył każdy z nas. Czasem staje się nie do zniesienia i może przejąć nad nami kontrolę… Jednak zamiast się jej poddawać, spróbuj wykorzystać ją jako wskazówkę do rozwoju.

Różne rodzaje zazdrości. Co to uczucie o nas mówi?

Zazdrość to naturalne uczucie, którego doświadczył każdy z nas. Zazdrość może występować w związku z innymi osobami, ich sukcesami i osiągnięciami. Mówiąc o niej, czujemy niepokój, że ktoś inny jest bardziej uprzywilejowany, znajduje się na lepszej pozycji, więcej osiągnął, ma coś, czego my chcemy. Jednocześnie my nie posiadamy tego dobra, czy cechy. Co prowadzi do nieustannych porównań i postrzegania siebie jedynie przez pryzmat braków.

To uczucie występuje również niemal w każdej relacji. Każdy kto jest w miłosnym związku, na pewno choć raz był zazdrosny o swojego partnera. Z pewnością zdarzyło nam się kiedyś go sprawdzić, mieć nieuzasadnione pretensje, czy podejrzewać o niewierność.

Czasem zazdrość może przejąć nad nami kontrolę... Prowadzi do frustracji, złości, cierpienia, chęci zemsty. Jednak zamiast się jej poddawać, spróbuj wykorzystać ją jako wskazówkę do swojego rozwoju.

Jak wykorzystać zazdrość do rozwoju?

Zazdrość nie zawsze ma na nas wyłącznie zły wpływ.

Czasem motywowani tym uczuciem, dążymy do zmiany i poprawy swojej sytuacji, aby dogonić, a nawet przegonić tych, którym tak bardzo zazdrościmy.

Zacznij od tego, by odkryć przyczyny braku akceptacji samego siebie. Zmiana sposobu myślenia i swoich nawyków pozwoli zbudować poczucie własnej wartości i samoocenę.

Gdy zalewa Cię fala zazdrości, zdystansuj się od niej. Pomogą Ci w tym pytania: „Co teraz czuję?”, „Jak  silne jest to uczucie?”, „W jaki sposób mogę otrzymać to, czego zazdroszczę innym?”. To pomoże Ci dotrzeć do przyczyn zazdrości i podjąć decyzję, co z nią zrobić.

Zazdrości często towarzyszą negatywne emocje, jak złość, czy agresja. Jeśli tak się dzieje w Twoim przypadku policz do 10, głęboko oddychając i wycisz swoje emocje. To pozwoli powrócić do logicznego myślenia.

Swoje słabości i wady możesz zaakceptować lub spróbować przekuć w coś lepszego i bardziej satysfakcjonującego. Sam zdecyduj, co chcesz zrobić.

Nie porównuj się z innymi ludźmi. To nie ma sensu, ponieważ każdy z nas jest inny. Zawsze będziemy od kogoś gorsi w jednej rzeczy, za to lepsi w innej. Nie oceniaj się przez pryzmat sukcesów innych. To Ty decydujesz o swojej wartości.

Podążaj za tymi wskazówkami, a powodzenie i sukcesy innych zainspirują Cię do pozytywnych zmian i zachęcą do rozwoju.

DZ

Udostępnij:


Sklep


Zobacz więcej

subscribe img