Hipnoza jest stanem transu, który charakteryzuje się wyjątkowym rozluźnieniem, pobudzeniem wyobraźni i skrajną podatnością na sugestię. Poznaj sekrety hipnozy i dowiedz się, jak ona działa. Czy hipnoza jest bezpieczna?

Czym jest hipnoza i jak działa?

Hipnoza to stan zmienionej świadomości, który jest odmienny zarówno od stanu czuwania, jak i snu. Działa na skutek czyjejś sugestii, jest zmianą sposobu postrzegania, odczuwania i myślenia.

Jest wykorzystywana w psychologii i psychiatrii, jako jedna z metod diagnozowania i leczenia zaburzeń nerwicowych, lękowych, depresyjnych, odżywiania, przy terapii niektórych uzależnień i  zmniejszaniu bólu.

Różne techniki hipnotyczne

Istnieje wiele technik hipnotycznych. Jedna z metod polega na skupieniu wzroku na konkretnym przedmiocie, na przykład wahadełku lub zegarku przesuwanym przed wzrokiem osoby poddawanej hipnozie. Stosowano ją już od początku praktykowania hipnozy. Inna metoda polega na wydawaniu szybkich komend, co ma doprowadzić do przeciążenia umysłu. Kolejna na utracie równowagi, którą wywołuje się za pomocą powolnego i rytmicznego kołysania.

Jak wygląda seans hipnotyczny?

Jej pierwszym elementem jest sugestia hipnotyzera. Następnie dochodzi do skupienia uwagi, dzięki któremu osoba poddawana hipnozie może wyłączyć swoje myśli. Potem dochodzi do wyjątkowego rozluźnienia, a na koniec hipnotyzer sugeruje pewien obraz, np. proszę osobę hipnotyzowaną, żeby wyobraziła sobie, że schodzi po schodach, zjeżdża się windą lub odlicza w dół

Czy hipnoza działa na każdego?

Hipnoza nie zadziała na każdego w ten sam sposób i z tym samym natężeniem. Wszystko zależy od spełnienia pewnych warunków: właściwej postawy osoby hipnotyzowanej, współpracy, otwartości i zaufania oraz celu jaki chce osiągnąć.

Dodatkowo niektórzy mają większe skłonności do ulegania sugestii i łatwiej można wprowadzić ich w stan hipnotyczny oraz osiągać głębsze transy. Natomiast niektórzy w ogóle nie są podatni na działania hipnotyzerów i nie są w stanie wejść w hipnotyczny trans.

Czy hipnoza jest bezpieczna?

Przekonanie, że hipnotyzer jest w stanie wbrew woli wprowadzić inną osobę w stan hipnozy albo zmusić ją do postępowania wbrew jej woli, jest nieprawdziwe. nawet najgłębiej zahipnotyzowana osoba nie jest bezwolna. Osoba w transie nie wykona polecenia, które jest niezgodne z jego wolą, wartościami i sumieniem.

DZ

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img