Gdy umysł płata Ci figle- czym są błędy poznawcze?

Akceptujemy rzeczy, takimi jakie są. Wierzymy większości. Przyznajemy rację autorytetom. Dajemy się zwieść pierwszemu wrażeniu. Przy tym uważamy się za racjonalnych i logicznie myślących.

To właśnie błędy poznawcze, które popełnia każdy z nas! Robimy to nieświadomie i najczęściej w ogóle nie zdajemy sobie z nich sprawy. Dowiedz się, czym one są i w jaki sposób wpływają na nasze życie.

Gdy umysł płata Ci figle…

Czasem umysł płata nam figle. Popełniamy błędy poznawcze, czyli skróty myślowe, które wprowadzają nas w zafałszowane postrzeganie rzeczywistości. I najczęściej w ogóle nie zdajemy sobie z nich sprawy! Dowiedz się, w jaki sposób na nas wpływają i dlaczego mogą utrudniać nam życie.

Czym są błędy poznawcze?

Choć te skróty myślowe zauważane były już od dawna, to autorami definicji błędu poznawczego są Daniel Kahneman i Amos Tversky.

Błędy poznawcze prowadzą do nieracjonalnego postrzegania rzeczywistości. Wpływają na sposób formułowania poglądów, wyciągania wniosków i podejmowania decyzji. Każdy z nas je popełnia, na dodatek najczęściej robi to nieświadomie, niezależnie od intencji, wykształcenia, czy życiowego doświadczenia.

Z jednej strony dzięki błędom poznawczym zużywamy mniej zasobów umysłowych na podejmowanie decyzji, funkcjonujemy sprawniej i szybciej. Jednak większość z nich jest szkodliwa, a niektóre mogą wręcz prowadzić do opłakanych skutków.

Najpopularniejsze błędy poznawcze:

Efekt aureoli (halo)

To tendencja do automatycznego przypisywania pozytywnych lub negatywnych cech, jedynie na podstawie pierwszego wrażenia. Na przykład sprawia, że osoby które ładnie wyglądają i mają miły uśmiech postrzegamy jako bardziej kompetentne i inteligentne.

Efekt nieomylności

Polega na tym, że osoby niewykwalifikowane w jakiejś dziedzinie mają tendencję do przeceniania i zawyżania swoich umiejętności, natomiast eksperci je zaniżają.

Efekt autorytety

Czyli pokładanie ślepej wiary autorytetom, przy jednoczesnym ignorowaniu faktów. Tylko dlatego, że ktoś jest ekspertem w danej dziedzinie i czujemy skrępowanie lub obawę, by wyrazić własne zdanie.

Efekt ślepej plamki

Nazwa pochodzi od miejsca na siatkówce oka, gdzie brak jest fotoreceptorów, przez co występują luki w polu widzenia.

To tendencja do nie dostrzegania własnych skrzywień i błędów w myśleniu, ale przypisywania je innym. Polega na niezauważaniu błędów we własnej ocenie rzeczywistości.

Efekt statusu quo

To niechęć do zmian, dążenie do podejmowania takich decyzji, które gwarantują utrzymanie przyjętego stanu rzeczy. To tendencja do akceptowania rzeczy takich, jakimi aktualnie są.

Złudzenie gracza

To złudzenie, że losowe zdarzenia kompletnie od siebie niezależne mają na siebie wzajemny wpływ. przekonanie, że zdarzenie będące przedłużeniem jakiejś bardzo nieprawdopodobnej serii jest mniej prawdopodobne, niż zdarzenie które ją przerwie. Na przykład wielokrotne wyrzucanie kostką tej samej cyfry.

Ignorowanie prawdopodobieństwa

Polega na podejmowaniu decyzji i zachowań bez brania pod uwagę prawdopodobieństwa potencjalnych zdarzeń. Na przykład unikanie podróżowania samolotem w obawie przed katastrofą, ale jeżdżenie samochodem.

DZ

Udostępnij: