Pojawienie się noworodka jest ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny. Młodzi rodzice mogą spodziewać się tego, że już od początku zostaną zasypani radami innych. Zwłaszcza dziadkowe mogą myśleć, że wiedzą wszystko o rodzicielstwie. Czasem dzielą się tymi wskazówkami, nawet nieproszeni... Poznaj kilka zachowań, które mogą świadczyć o tym, że dziadkowie stają się toksyczni.
- Jak rozpoznać te zachowania?
- Skłócanie rodziny
- Manipulacja
- Przekraczanie granic
- Podważanie władzy rodzicielskiej
- Faworyzowanie
- Niechęć do zmiany
Jak rozpoznać te zachowania?
Dziadkowe często mogą mieć problemy z tym, żeby traktować poważnie swoje dorosłe już dzieci. Ze względu na starszy wiek czują, że wiedzą już wszystko i mają prawo udzielać innym rad i wskazówek. Czasem jednak ich zachowania mogą stawać się toksyczne. Poznaj ich przejawy i sprawdź, kiedy dziadkowie wkraczają na toksyczne terytorium.
Kilka zachowań toksycznych dziadków
Skłócanie rodziny
Toksyczni dziadkowie mogą skłócać pozostałych członków rodziny i nastawiać ich przeciwko sobie. Dobrzy dziadkowie z kolei wspierają więzi w rodzinach i zbliżają do siebie ich członków. To pierwszy sygnał, który może świadczyć o tym, że dziadkowie wkraczają na toksyczne terytorium.
Manipulacja
Dziadkowie mogą także manipulować członkami rodziny do własnych celów. Zdarza się, że chcą mieć kontrolę nad ludźmi wokół siebie i w ten sposób starają się budować ich lojalność. Stosują szantaż emocjonalny, kłamią, wymuszają lub stawiają się w roli ofiary.
Przekraczanie granic
Bywa i tak, że często w dobrej wierze dziadkowe przekraczają granice. Nieproszeni udzielają rad, wtrącają się, nie rozumieją że rodzice i wnukowie potrzebują przestrzeni. Nie respektują żadnych granic ani zasad. Uważają, że wszystko wiedzą i mają prawo rządzić innymi.
Podważanie władzy rodzicielskiej
Toksyczni dziadkowie podważają władzą i kompetencję rodziców. Nie pozwalają im wychowywać swoich dzieci i narzucają swoją wolę. Nie rozumieją, że to nie jest ich zadanie. Czasem robią to z dobrej woli, a czasem z premedytacją.
Faworyzowanie
Zdarza się, że dziadkowie wybierają jednego wnuka lub członka rodziny i to nad nim rozpościerają parasol ochronny. Faworyzują go, rozpieszczają, pozwalają na wszystko i chwalą się przed innymi swoim ulubieńcem. Jednocześnie pomijają i ignorują innych.
Niechęć do zmiany
Czasem dziadkowie mogą być nieświadomi wpływu swoich działań i sposobu komunikacji na rodzinę. Nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zachowania są toksyczne. Uważają wręcz, że ich rady i wskazówki są pomocne i pożądane przez innych. Jednak czasem działają z premedytacją i celowo robią wszystko, aby sprzeciwić się życzeniom rodziców.
Jeśli masz do czynienia z toksycznymi dziadkami, zacznij od spokojnej rozmowy i podejmij kroki w zależności od tego, jak zareagują.
DZ