Rozmowa ostatniej szansy, czyli zanim zdecydujesz się na rozstanie

Czujesz, że między Wami się nie układa i coraz częściej myślisz o rozstaniu? Jednocześnie trudno Ci podjąć tę decyzję, bo wciąż coś czujesz do partnera? Sama nie wiesz co robić? To odpowiedni moment na przeprowadzenie rozmowy ostatniej szansy. Dowiedz się, jak powinna wyglądać!

Zanim zdecydujesz się na rozstanie…

Rozmowa ostatniej szansy pomoże w sytuacji, gdy zastanawiasz się nad rozstaniem. Dzięki niej nie podejmiesz pochopnej decyzji, której mogłabyś później żałować. Pozwoli Ci przeanalizować swoje uczucia i zmierzyć się z problemami w związku. Da Ci odpowiedź, czy warto dać kolejną szansę partnerowi, czy może ta relacja nie ma sensu.

Jak powinna wyglądać rozmowa ostatniej szansy?

  1. Powiedz partnerowi wprost, że myślałaś o zerwaniu, ale chcesz sprawdzić, czy warto dać szansę, żeby związek się poprawił.
  2. Poinformuj drugą osobę o wpływie, jaki jej zachowanie ma na ciebie i twoje uczucia.
  3. Podziel się swoimi przemyśleniami i emocjami, przestań je w sobie dusić. Nieumiejętność wyrażania siebie to bardzo często popełniany błąd.
  4. Staraj się komunikować wprost, w otwarty i szczery sposób.
  5. Mów spokojnie, jasno i konkretnie, unikaj krytykowania i oceniania partnera.
  6. Podczas rozmowy staraj się trzymać nerwy na wodzy i panować na emocjami. Krzyki, pretensje, żale, groźby nie pomogą w rozmowie.
  7. Jeśli nie możesz zapanować nad łzami lub gniewem, poczekaj aż emocje opadną i dopiero wtedy podejmij rozmowę.
  8. Unikaj niedomówień i półsłówek. Partner nie jest w stanie czytać Ci w myślach i domyślić się o co Ci chodzi, jeśli mu o tym nie powiesz.
  9. Staraj się mówić na temat. Gdy przedstawisz problem w kilku zwięzłych zdaniach, druga osoba wysłucha Cię do końca i podejdzie do rozwiązania sprawy w sposób zadaniowy.
  10. Nie używaj zwrotów: „Ty zawsze”, „Ty nigdy”. Jak na przykład „Nigdy nie można na Ciebie liczyć”, „Nigdy się nie starasz”, „Zawsze zapominasz”, „Zawsze robisz problemy”. To zbyt duże uogólnienie, które tak naprawdę nie wnosi niczego konkretnego.
  11. Nie zrzucaj całej odpowiedzialności na drugą osobę. Daj partnerowi szansę na to, żeby się wytłumaczył i przede wszystkim, pozwól mu dojść do słowa.
  12. Nie wypominaj partnerowi wszystkich żali, jakie do niego masz, zwłaszcza takich, które już kiedyś wyjaśniliście.
  13. Nie wszystko naraz: porozmawiaj o tym, co aktualnie się między wami dzieje i o sprawach, które zależą od partnera.
  14. Wyjaśnij czego Ci brakuje w relacji i dlaczego te elementy są tak ważne dla dobra związku.
  15. Poinformuj partnera, że jeśli się zmieni i spełni Twoje prośby, będziesz czuła się np. zadowolona, wdzięczna, szczęśliwa.
  16. Nie stawiaj ultimatum i nie strasz partnera odejściem.
  17. Najważniejsze: zapytaj o to, czego on chce w związku.

DZ

Udostępnij: