Ruch to zdrowie nie tylko dla ciała, ale też ducha. Dowiedz się, w jaki sposób sport wpływa na mózg

To potwierdzone, że sport przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Ruch to zdrowie nie tylko dla ciała, ale też ducha. Dowiedz się, w jaki sposób sport wpływa na nasz mózg oraz to, co myślimy i czujemy!

Ruch to zdrowie nie tylko dla ciała, ale też ducha

Sport nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale poprawia samopoczucie i dobry nastrój. To potwierdzone naukowo, że pod wpływem ćwiczeń w mózgu zachodzi prawdziwa chemiczna rewolucja.

Podczas wysiłku fizycznego nasze ciała w dużej ilości produkują endorfiny, czyli hormony szczęścia, dzięki którym czujemy się o wiele lepiej. Działają one relaksująco, przeciwbólowo i antystresowo, a także poprawiają humor.

Aktywność fizyczna wpływa bardzo dobrze na nasze zdrowie psychiczne, zmniejsza stres, rozładowuje napięcie, zmniejsza niepokój, a także pozwala się uspokoić i wyciszyć.

Poza tym sport wzmacnia pewność siebie i poczucie własnej wartości. Uczy zdrowej rywalizacji, podejmowania wyzwań i radzenia sobie z trudnościami.

Dlaczego nasz mózg potrzebuje ruchu?

Naukowcy mówią, że nasz umysł jest ściśle połączony z ciałem, dlatego tak mocno wpływa na niego aktywność fizyczna. Badacze zwracają uwagę na to, że nie tylko umysł wpływa na ciało, ale dzieje się to również odwrotnie. Zatem nasze ciało jest przystosowane do poruszania się, nie do siedzenia!

Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas może czuć się lepiej! Wcale nie musimy uprawiać sportu wyczynowo. Lekarze uważają, że aby utrzymać zdrowie, wystarczy pół godziny szybkiego marszu dziennie. Natomiast, żeby zmniejszyć objawy depresji warto biegać 2-3 razy w tygodniu przez 30 minut.

Spacerowanie sprzyja myśleniu

Już od wieków badano zależności między ruchem a myśleniem. Znani filozofowie zauważyli ten związek wiele lat temu.

  • Karol Darwin stworzył teorię ewolucji, spacerując kilka razy dziennie wyznaczoną przez siebie „ścieżką myślenia”.
  • Jean Jacques Rousseau uważał, że kiedy staje jego ciało, zatrzymują się też jego myśli”.
  • Fryderyk Nietsche pisał „Jak najmniej siedzieć; nie wierzyć żadnej myśli, która się nie urodziła na wolnym powietrzu i przy swobodnym ruchu – jeśli i mięśnie przy tem święcie nie uczestniczą.”

 

Ruch i myślenie są mocno powiązane

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda potwierdzili, że spacerowanie sprzyja swobodnemu błądzeniu myśli, co z kolei owocuje powstawaniem twórczych i kreatywnych pomysłów. To pozwala na znajdowanie złożonych, nieoczywistych rozwiązań.

Badacze zauważają, że chodząc, lepiej zapamiętujemy i szybciej się uczymy. Według nich myślenie i chodzenie są ze sobą mocno powiązane.

DZ

Udostępnij: